İskoçya ve İskoçlar

Bu bir İskoç fıkrası değil, geçen yıl gazetelerde çıkmış gerçek bir haber. Bunu okuyunca aklıma şu fıkra gelmişti;
 Bir gün şehrin en zenginlerinden biri ölmüş …

Kefenin cebi yoktur sözünü dikkate almayan ve cimriliginden dolayı kalorifersiz evde yasayan bir İskoçyalı, 27 milyon euro miras birakarak akrabalarını sevince bogdu. 85 yaşında ölen Edward Reid’in komşusu olan bir kadın, bekar yaşayan Reid’e acıdığı için ona sıcak yemek götürdüğünü anlattı.

Bu bir Iskoç fıkrası değil, geçen yıl gazetelerde çıkmış gerçek bir haber. Bunu okuyunca aklıma şu fıkra gelmişti;
 Bir gün şehrin en zenginlerinden biri ölmüş. Cenaze töreninde Iskoçyalının biri hüngür hüngür ağlıyormuş. Arkadaşlarından biri yanına gelip,
    – Niye ağlıyorsun? Bildiğim kadarıyle senin akraban filan degildi rahmetli, deyince adam,
    – Iste onun için ağlıyorum ya, demiş.
   
   
Bir İskoç komşum vardı aynı zamanda okul arkadaşımdı David. Hergün okula beraber giderdik ve hergün benim arabamla giderdik, birgün arabamı bir arkadaşa verdim ve David’e telefon açıp arabamın bende olmadığını ertesi gün onun arabasıyla gitmemiz gerektiğini söyledim. Ertesi gün okula kadar yürüdük. Ne zaman benim arabamda sorun olsa ya da birine versem okula yürürdük David ile. Otobüs aslında o kadar pahalı değildi ama hep yürümeyi çok sevdiğini söylerdi. Onun gelmediği günlerde arabam yoksa otobüse binerdim. Nedense arabam varken David yürümeyi çok sevmesine ramen hiç yürümezdi.

Bir doğumgünümde İsveçli, Filipinli, İtalyan, Şilili, Türk arkadaşların yanı sıra David’de vardı ve yaptığımız hazırlıkları görünce ettiğimiz masrafa şaşırmıştı ama biz Türküz ne de olsa misafir dedin mi başımızın üstünde ağırlarız. Başka bir gün diskoya gidecektik grup olarak buralarda adettir diskoya gitmeden önce “förfest” yapılır yani diskoya gitmeden önce evde iyice içilir çünki Disco’da içmek her zaman daha pahalıdır. Aslında İsveçliler de en az İskoçlar kadar cimridir. Gerçi tarihi bilgilere bakılacak olursa buna şaşırmamak gerekir çünki İskoçların atası sayılan Kelt’lerin İskandinav asıllı olduğu yazılmakta bazı kaynaklarda. Neyse förfest için David’lere gittim ve bir İskoç olmasına ramen bana Amerikan harmanı Jack Daniel’s ikram etti ve şişeyi bana vermek gafletinde bulundu doldurmam için oysa İskoçlar genellikle Cardhu ya da Talisker içer olmadı Johnnie Walker, Chivas Regal, J&B ya da Ballantines içer ama biz Jack Daniel’s içtik gerçi Jack Daniels’te ucuz bir whiskey değil ve illa İskoçlar İskoç whiskeysi içecek Türkler Ankara whiskeysinden başkasını içmeyecek diye bir kural yok. Neyse ama sanırım sonradan kendisine çok küfretti çünki bardağın üçte ikisini doldurduğumu görünce yüzünün halini görmenizi isterdim.

Bu İskoçlar aslında çok zeki insanlar. Tip olarak biraz amcama benziyorlar yani biraz tombul, sevimli, neşeli, kırmızı suratlarından kılcal damarları görünen tipler, aralarındaki fark amcam hacı, bunlarsa biraz fazla içerler ve amcam asla etek giymez ama Kadir İnanır giyer pardon İskoçlar giyer. Amcam ingilizleri pek sevmez bunlar nefret eder, bir Edinburgh’lu ya asla İngiliz demeyin küfredin daha iyi. Zavallılar zaten hala ürettikleri whiskeylerin %70’ini vergi olarak ödüyorlar İngiltere’ye birde İngiliz deyip hakaret etmeyin onlara. Zeki diyorduk evet cidden zekiler belki cimrilikleride bu zekalarından ileri  geliyordur. Watt deyince hepimizin aklına bakkaldan ampul alırken kaç watt dediğimiz zaman ki watt gelir yani okulda öğrendiğimiz elektrik güç birimi. Bu güç birimi Iskoç mühendis James Watt’tan  (1736 – 1819 ) isim almıştır. James Watt elektrigin güç formülünü bulup dünyaya açıklayan kişidir ve ondan sonra elektrigin güç birimi watt olarak kabul edilmiştir.

James Watt aynı zamanda Buhar makinesininde mucidi olarak kabul edilir. Her ne kadar Denise PAPIN ve T. NEWCOMEN’de Buhar makinesi mucidi sayılsalarda Watt Newcomen’in makinesi üzerinde öyle değişiklikler yapıyor ki sonuçta ortaya çıkan buhar makinesi Newcomen makinesine göre daha degişik ve gelişkin bir nitelik kazanıyor ve Watt buhar makinesinin mucidi olarak tanınıyor. Ama yapılan değişikliklerin çoğunun cimrilik yüzünden olduğuda söyleniyor. Watt güç ölçümünü standartlaştırabilmek amacıyla bir atın belirli bir sürede yaptığı işi ölçerek “beygir gücü” adını verdiği bir güç birimi tanımlamış ve buhar makinelerinin gücünü bu birimle belirlemişti.
Tabiki zeki olan tek İskoç James Watt değildi.
1614’te Iskoçyali John NAPIER Logaritma cetvelini icad etti, 350 yıl sonra Türkiye’de bütün lise öğrencileri ona küfür etti. 1876’da Iskoç asıllı ABD’li Alexander Graham BELL ilk telefonu icad etti, 150 yıl sonra kimileri ona dua etti kimileri faturayı görünce isyan etti. 1926’da Iskoçyali John Logie BAIRD ilk kez insan yüzünün görüntüsünü Televizyonda elde etti yani televizyonu icat etti 2000 yılında Yılmaz Erdoğan onu Vizontele’ye çevirdi. 1935’te Iskoç Robert Watson-Watt, Radarı icat etti, bu radar uçakları 65 km’den tanıyabiliyordu ama mucidini bugün hiç kimse tanımıyordu.

Braveheart filmini izleyenler İskoçların neden İngilizlerden bu kadar nefret ettiklerini, İskoçların milli kahramanı William Wallace’ı ve bizim tuluma benzer bir çalgı olan İskoç gaydasını hatırlayacaklardır. Highlander filmini izleyenler ise İskoçya ile ilgili hiç bir şey hatırlamayacaklardır çünki filmin ismi ve filmde Christopher Lambert’in oynadığı karakterin İskoçyalı olması dışında pek bir alakası yoktu İskoçya ile.

Neyse bu haftaki yazımızıda bu sevimli insanlarla ilgili bir kaç fıkra ile noktalayalım.

Seyahate giden bir Iskoçyali otele gider. Arabasını, üzerinde “Garaj parasızdır” yazan garaja bırakır. Yanına gelen otel görevlisi,
    – Efendim, valizlerinizi odanıza çıkarayım mı, der.
    Iskoçyalı,
    – Gerek yok, otomobilde yatacagım, der.
   
Iskoçyalinin biri, yeni aldığı evini komşularına gezdiriyormuş.
    – Burası yatak odası, burası yemek odası vs vs., dedikten sonra, son odayı göstererek,
    – Burası da müzik odası, demiş.
    Konuklar,
    – Iyi ama burada ne bir müzik seti, ne de bir müzik aleti var, deyince ev sahibi,
    – Haklısınız ama, komsunun müziksetinin sesi en iyi bu odadan duyuluyor, der.    
Iki Iskoc kasabada bir tiyatro acmışlar, fakat kimse para vermek istemediginden kimse gelmiyormuş. Bakmislar olacak gibi değil, düşünmüşler ne yapalım ne edelim diye. En sonunda birinin aklına bir fikir gelmiş. Ertesi gün her tarafa ilanlar asmışlar. Cumartesi günü tiyatromuza giriş bedavadir.
Kasaba halki bedavayi bulmuş kacırır mı. Tiyatro ful çekmiş Cumartesi günü, bizimkiler mükemmel bir oyun sergiliyorlar.
Herkes ayakta alkisliyor. Oyun bittikten sonra kasaba halkı çıkışa doğru yönelmiş ama ne görsünler?
Kapılar kilitli ve su yazı yazıyor:
“Çıkış 10 sterlin”

Iskoçya’nin bir köyünde bir genç evdeki babasına bağırmış:
    – Baba, bizim bostana komşunun ineği girmiş. Ne yapayım?
    Baba,
    – Ne aptalca bir soru evladım. Tabii ki önce sütünü sağ, sonra da salıver.
   
Sevgiyle…

Arama Terimleri:

isko? filmleri, iskolar, iskoclar neden etek giyer, iskoçyalılar neden etek giyer, watt nedir, iskoçlar neden cimridir, isveçliler neden etek giyer, iskocya tarihi ile ilgili filmler, iskoçlarin atasi türkler mî, iskoçlar türk mü

Yazar - 9 Kasım 2003. Kategori GENEL. Bu yazıya yazılan yazıları RSS üzerinden takip edebilirsiniz RSS 2.0. Yorum yazabilir veya geri izlemede bulunabilirsiniz.

16 için yapılam toplam yorum - İskoçya ve İskoçlar

 1. şahin’ in yeni noktları…

  Sevdim ben bu sütünü sağıp salıvermeyi :D

 2. bie iskoç, bir ingiliz ,bir alman barda bira içiyolar;
  ingilizin bira bardağına bir karasinek düşüyor, ingiliz bardağı kaldırıyor karasinek düşünceye kadar birayı yere döküyor geri kalanı içiyor .
  almanın bardağına da kara sinek düşüyor , hala vızırdayıp duran karasineği kanatlarında tutup atıyor alman içmeye devam ediyor.
  barda sinek çok ya , iskoçunda bardağına dalıyor bir tane; bizimki sineği yakalıyor sıkıyor atıyor . birayı içmeye devam.

 3. çok beğendim ama daha fazla bilgi verirsenin çok iyi olur.teşekkürler

 4. iskoçlar aslında geçmisine bakarsak , çok asil ve oldukça inanılmaz galibiyet ederek bu günlere gelmistir. Ve halkta atalarının kemiklerini sızlatmamak için inanılmaz bir milli güç var ortada
  Aslında ingilizlere kin gitmelerinide haklı buluyorum
  Kendilerini ( yazdıklarımı görmeselerde ) Kutlamak istiyorum..

  Bizim gençlerimizde öyle olsa keşke
  bizim atalarımız ne iskoçlara , ne ingilizlere , ne abd ye bedeldi
  Hepsinden daha yürekli , hepsinden daha inançlı , hepsinden daha güçlüydü , ve hepsinden daha şefkatlıydı
  Keşke gençlerimiz atalaramızın kemiklerini sızlatmasalar

  Ülkücülüğe veya islamcılığa değil yada CHP veya MHP liliğe hiç değil

  MıLLıYETÇıLığE çağırıyorum beyler
  Saygılar

 5. gerçekten güzel espirili we ZEKıCE iddada edrm ki BıZ TÜRKLER DAHA ZEKYIZ WE ıYı KALPLıYıZ!!

 6. Açıkçası eğlenceli bir yazıydı bu arada +1 konulu fıkra da çok hoştu

 7. ilginç ama çogu gerçek degil..:(

 8. fıkra harikaydı hem islanmı olalım hem milliyetçi hemde AKP

 9. güncel hayatla ilgili.

 10. ve kullanmalları beyinlerin bedenleri kullanması gibi hiçbir ayrım yapmadan sadece onlardan diyerek dogru olan bumudur sizce

 11. iskocya ole gozunuzde buyutulecek bir memleket degil arkadaslar turklerede ole sicak falan baktiklari yok sadece bazilari sicak bakiyor o da mecburiyeten sokaklari hep cop dolu ve eger gelirseniz ki tavsiye etmiyorum inek pisligi kokusu heryerde var sokaklari cok kirli insanlarida cok kirli zaten kirli olmasalar cevrelerini temiz tutarlardi ahlaki acidan ingilizlere yaklasamazlar insana saygi yok uyusturucu kulanimi hat saffada aile birligi yok babasiz cocuklari cok bunu gunun birinde buralara gelen yada gelmis es dost akrabalarinizdan ogrenebilirsiniz tesekurler ve ben daha halla iskocyada yasiyorum

 12. seni çok seviyorum annay..canım sevgilim..iskoç sevgilim

 13. yok artık bence anlattıgınız kadar kotu olamazlar. neden bu kadar kotu seyler dıosunuz kı bnce cok cesur ve mıllıyetcıler.Turklerıde bılıyoruz en aznından ıskoclarda mıllı bırlık var

 14. Adamlarla nerdeyse yarı yarıya aynı ırkız, orta asyalılara soydaş demeden önce Anadolu halklarına ve Avrupalılara bakmanızı tavsiye ederim!!!

 15. bazen bir yanılgı herşeyi mahveder bazen ise bir hayat kurtarır

 16. afedersinizde isveçlilerin ne giydiklerini bulurmusunuz Allah aşkına

Yorum Yap