Google Herşeyi Nasıl Biliyor?

İnternette şöyle bir arama yaptığınızda gerek forum sitelerinde gerekse blog sitelerde, “Google her şeyi biliyor. Şöyle yaparsanız spam olur, böyle yaparsanız daha iyi olur” ve benzeri birçok yorum ile karşılaşmışsınızdır. Aslına bakarsanız bu yorum sahiplerinin bir kısmı kulaktan dolma olarak söyleseler de bu yorumlar için gerçeklik payı her zaman yüksek, amaç ise; kısa sürede yükselip para kazanmak olunca da hüsran kaçınılmaz olmuştur.

Şimdi, SEO’yu bir iş yeri, Google’ı işin sahibi, diğer arama motorlarını da o işyeri içerisinde iş bölümü/gözetmen olarak görev yapan departman müdürleri ve webmasterları da orada çalışan, işlerini iş verene beğendirme gayreti içerisinde olan çalışanlar olarak düşünün (şimdilik tabiki). ..

Soru: Bu iş yeri  içerisinde diğer çalışanlar ile aranızdaki rekabeti ve bu rekabet uğruna yaptıklarınızı ne derece saklayabilirsiniz?

Bu sorunun cevabı için, görev dağılımlarının da anlaşılabilir şekilde yapıldığını düşünerek gerçek hayata bir pencere açalım.

Google sürekli güncellenen yapısıyla büyüyen bir arama motorudur/programdır. Sektöründe en yüksekte durmasının nedenlerinden biri de interneti çok iyi takip edebilmesidir. Bu takip, önce organik bir arama/araştırma (%100 değil) ile başlayıp daha sonra araştırmalarının sonucuna göre geliştirilen filtrelerin mevcut sisteme entegresyonu ile tamamlanmaktadır. İşte bu nedenledir ki Google, kendini kandırma veya dolandırma (maddi anlamda değil) niyetinde olanların önlerine sürekli engeller koymaktadır (ne derecede etkilidir tartışılır tabiki). Yani, Google mühendisleri sadece sabahtan akşama kadar kod yazmakla kalmamakta, interneti ve son fikirleri de bizlerle birlikte okuyup sonuçlarını bizlerden önce öngörüp  değerlendirmektedirler. Bunun neticesinde de doğru şekilde yapılmayan SEO ( ?) çalışmalarında, web siteleri kısa süreli yükselişlerinin ardından uzun bir gerileme sürecine terk edilmekte, özellikle SEO için yapılan backlink alımlarının fazlası da kötü bir etki olarak Google’ın belleğine hapsedilmektedir.

Google’ın bizlerle yaşadığını, insan gibi düşünemese de onu insan gibi düşündürmeye zorlandığını ve en önemlisi de bazen onun yerine düşünen insanların her yerde var olduğunu asla unutmayın.

Zaman ayırdığınız için teşekkür ederim.

Konumuz SEO

Arama Terimleri:

bu kadar çok şeyi nerden biliyorsun, bu kadar ok eyi nerden biliyorsun, bu kadar çok şeyi nerden biliyorsun ?, bu kadar şeyi nerden biliyorsun, bu kadar çok şeyi nerden biliyorsun?, bu kadar çok şeyi nerden biliyorsun google, google herşeyi nasıl biliyor, google bu kadar çok şeyi nerden biliyorsun, google nasıl herşeyi biliyor, bu kadar şeyi nerden biliyorsun ?

Yazar - 21 Kasım 2011. Kategori GENEL. Bu yazıya yazılan yazıları RSS üzerinden takip edebilirsiniz RSS 2.0. Yorum yazabilir veya geri izlemede bulunabilirsiniz.

3 için yapılam toplam yorum - Google Herşeyi Nasıl Biliyor?

 1. isin asli google artik kendini bu konuda asmis durumda ancak
  sunuda dusunmeden edemiyorum
  Googlebot bir robot ve biz insanlar bir robotu kandiramazmiyiz bu copkmu zor
  en basiti onun araclarini ona karsi kullanirsiniz seo gibi ama biraz daha ileri bir seo:)

 2. Googlebot, Google’ın algoritmasına veri toplayan bir programdır (uzak sorgu da diyebiliriz). Google’ı değerlendiriken, onu tüm botları ve algoritması ile birlikte düşünmek gerekir. Botlar sayfa kaynağında ne bulursa gerekli yerlerde toplamakla görevli olduğu için kandırma ile tabir ettiğiniz (ben hedeften şaşırtma diyorum) durumu, Google’ın yanlış istatistik kurmasını sağlayarak (black hat seo) olabilmektedir (yanlış algoritma kurdurtmak). Ancak şunu da belirtmek isterimki black hat seo ile yükselişiniz hızlı, gerilemeniz de bir o kadar hızlı ve kalıcı olmaktadır.
  Diğer bir açıdan da bakmamız gerekirse Google, güncelleştirmeleri sırasında black hat seo kapsamında yapılan ve kendilerine kadar ulaşan tekniklerin önüne geçmeye çalışmaktadır ve bu çalışmaları sırasında bir çok normal seo çalışmaları yapan siteleri de olumsuz etkilemektedir. Emin olun ki, black hat seo (kandırma) olmasaydı seo için herşey daha da kolay olacaktı.

 3. Söylenenlere katılıyorum ; güzel özetlemişsiniz google mantığını. Bilgileri arkadaşlarımla paylaşacağım ; herkes artık seo ustası sanıyor kendisini :)

Yorum Yap