Ana sayfa Teknoloji Genel Dijital pasaport geliyor!

Dijital pasaport geliyor!

PAYLAŞ

Yurtdışına seyahat edenler iyi bilir ki havaalanına doğru hareket etmeden ilk kontrol ettiğimiz şeylerin başında pasaportumuz gelir. Ya da dış hatlara yöneldiğinizde pasaportunuzu unuttuğunuz aklınız gelse ne yapardınız?

Bir İngiliz şirketi seyahatlerinizde pasaport derdini ortadan kaldırmak için tamamen kağıtsız bir teknoloji üzerinde çalıştıklarını izah etti.

De LA Rue şirketi telefonunuzda taşıyabileceğiniz bir dijital pasaport üretmeye çalıştığını dile getirdi.

Tabii ki, dijital pasaport üretecek olan De La Rue için en büyük sorun, güvenilirliğinin, düzmece dijital pasaportlarla alakadar tedbirlerin ve önlemlerin, dünya çapında bütün ülkeler için kabul edilebilir düzeyde olmasıdır.

De La Rue CEO’su Martin Sutherland Times gazetesine verdiği beyanatte, projenin uzun vadeli bir süreç olduğunu ancak şirketin fiziksel pasaport ihtiyacını ortadan kaldıracak bu proje üzerinde çalışmaya başladığını dile getirdi.

 

Zaten çoğu Avrupa ülkesi güvenliğine inandıkları geleneksel pasaportlara gömülü dijital çip kullanmaya çoktan başlamışlardı. Buna karşın, emniyet uzmanları, bir pasaportun bir internet bağlantılı cihaz ile ilişkili olması durumundaki potansiyel tehlikelere ve yeni tehdit modellerine karşı uyarmaktadır.

“Apple Pay ve Google Cüzdan, son lansmanı mobil cihazların güvenli işlemler için kullanılabileceğini ispat etti ve dijital evrimin bir sonraki belirgin adımı belki de kağıtsız pasaportlar olabilir.

Ancak yine de ülkelerin ve hükümetlerin bu dijital pasaport üzerinde emniyet kaygıları olması yüzünden bu proje uzun seneler boyunca gerçekleşmeyebilir.