Ana sayfa İşletim Sistemleri Android Kullanıcıları İçin Yeni Virüs Tehlikesi

Android Kullanıcıları İçin Yeni Virüs Tehlikesi

PAYLAŞ

Android kullanıcıları yeni bir virüs tehlikesi ile karşı karşıya. Bugün yayınlanan bir raporda, Android kullanıcıları için tehdit oluşturan kötü amaçlı bir yazılımın Play Store’da yayılmaya devam ettiği belirtildi.

Son aylarda ortaya çıkan virüs tehditleriyle sorunlar yaşayan Android kullanıcıları, işletim sisteminin ne kadar güvenli olduğunu artık sorgulamaya başladılar. Google Play‘de yayılmaya başlayan kötü amaçlı yazılım kullanıcılarda paniğe yol açtı. Xavier ismindeki kötü amaçlı yazılımın 800’den fazla Android uygulamasına bulaştığı anlaşıldı.

Çoğu ücretsiz olan uygulamaya bulaşan Xavier virüsü, reklamlar yoluyla Android kullanıcılarının kişisel bilgilerine rahatlıkla ulaşabiliyor. Yaklaşık 2 yıl önce ortaya çıkan bu virüs daha da gelişerek kullanıcıların tüm özel bilgilerine kolayca bulaşıyor ve zor duruma sokabiliyor.

Meydana gelen bu olayın ardından kullanıcılar Android’in ne kadar güvenli olduğu sorusunu düşünmeye başladı. Trend Micro firmasının güvenlik uzmanları tarafından yapılan bir açıklamada bu virüsün uzaktan kontrol edilerek tek bir tık ile kişisel bilgilere ulaşabileceği ve gerekli güvenlik önlemlerinin alınması gerektiği belirtildi. Virüsün en çok bulaştığı ülkeler arasında ise Güneydoğu Asya ülkeleri, Filipinler, Endonezya ve Vietnam en başta geliyor. Virüsün en az bulaştığı ülkeler ise ABD ve Avrupa ülkeleri olarak açıklandı. Son yıllarda güvenlik sistemindeki açıklardan dolayı kullanıcılara sorun çıkaran Android, tartışılmaya devam ediyor.

Şu an için alınması gereken tek güvenlik önlemi; indirmek istediğiniz üçüncü parti uygulamaları güvenli geliştiricilerden edinerek, bu tür problemleri ile karşılaşma riskini en aza indirmek olarak tavsiye ediliyor.