Ana sayfa Programlar Yeni Görsel Tanıma Yazılımı MobileNets, Google Tarafından Tanıtıldı

Yeni Görsel Tanıma Yazılımı MobileNets, Google Tarafından Tanıtıldı

PAYLAŞ

Google, nesneleri tanıyabilen yeni yapay zekâ MobileNets yazılımının tanıtımını yaptı. Mobil cihazlarda çalışan ve makine öğrenme teknolojisine sahip MobileNets ile daha az enerji tüketerek nesnelerin tanınması gerçekleştirildi.

Teknoloji devi Google, makine öğrenme ve yapay zekâ teknolojilerine önem vermeye devam ediyor. Tamamen akıllı telefonlarda kullanılacak olan ve sahip olduğu makine öğrenme teknolojisi ile çevresindeki nesneleri tanımak, fotoğrafları coğrafi olarak konumlandırmak, yüzleri analiz etmek gibi çeşitli yeteneklere sahip yeni görsel tanıma yazılımı MobileNets’in Google tarafından tanıtımı yapıldı. Firma bu yazılım ile birlikte yapay zekâ ve makine öğrenme teknolojilerine önem verdiğini bir defa daha gösterirken, yazılımın özellikle düşük güç kullanımıyla herkesin kullanabileceğine işaret edildi.

Açık kaynak kodlu olarak geliştiricilerin faydalanması için sunulan yazılım, böylelikle artırılmış gerçeklik uygulamalarına katkıda bulunulması ve engellilere yardımcı olabilecek uygulamaların tasarlanması gibi işleri de üstlenecek. MobileNets’in bugün için temel çalışma prensibi ise, akıllı telefonun kamerasıyla çekilen bir fotoğrafı bulut üzerinde araştırmak suretiyle çok fazla beklemeye gerek kalmadan tanımlamak ve kullanıcılara fotoğraf ile ilgili bazı seçenekler sunmak. Ancak yazılımın uzun vadede en önemli kullanım alanının Google Lens olması bekleniyor.

Geçen ay Google I/O konferansında tanıtımı yapılan Google Lens, akıllı telefon kamerası ile işaretlenen nesneler hakkında kullanıcıya bilgi verme üzerine çalışıyor. MobileNets yazılımıyla birlikte hem Google Lens ve hem de Google Fotoğraflar ile bütünleşmiş bir şekilde çalışarak akıllı telefonlardaki kameranın daha farklı amaçlar için kullanılması ve görme engelli insanlara yol gösterici olması amaçlanıyor.

Google son dönemde kamera sayesinde nesneleri tanıyabilen yapay zekâ yazılımları üzerine odaklanmış olsa da, firma bu alanda yalnız değil. Apple, Facebook ve Snapchat de kameraların yalnızca fotoğraf çekmelerini değil, aynı zamanda kullanıcılara bilgi sunan ve onlara farklı tercihler veren bazı yazılımlar üzerinde çalışıyorlar.