Ana sayfa Bilim & Teknik NASA, Dünya Benzeri Gezegenleri 19 Haziran’da Açıklayacak!

NASA, Dünya Benzeri Gezegenleri 19 Haziran’da Açıklayacak!

PAYLAŞ

Gezegenimize çok uzaklarda olmalarına rağmen varlığı bilinen çok sayıda Dünya benzeri gezegen bulunmaktadır. Amerikan Uzay ve Havacılık Dairesi (NASA), Dünya’ya en çok benzeyen Kepler ile ilgili olarak bu zamana kadar keşfedilen en önemli bulguları 19 Haziran günü açıklayacak.

NASA, bu zamana kadar Kepler gezegeni hakkında elde edilen en somut ve en sofistike bulguları dünya kamuoyunu açıklamak için 19 Haziran tarihini gösterdi. Söz konusu veriler hakkında şu ana kadar herhangi bir sızıntı olmazken, Kepler gezegenine yönelik düzenlenen görevlerin ayrıntılı sonuçlara ulaştığı tahmin ediliyor. 19 Haziran’da Kepler hakkında bugüne kadar elde edilen en net ve güvenilir bilgileri paylaşılması bekleniyor.

Kepler görevleri, yaşanabilir bölgede var oldukları bilinen ve gezegenimize oldukça benzeyen 20’den fazla gezegeni inceleme altına alıyor. Yıllar İçinde binlerce benzer gezegen keşfedilmiş olsa da şu anda sahip olunan teknoloji yalnızca 21 gezegen hakkında araştırma yapılmasına imkân tanıdı.

Söz konusu basın toplantısı 19 Haziran 2017 Pazartesi günü TSİ 18.00’da Silikon Vadisi’ndeki NASA’nın Ames Araştırma Merkezi’nde düzenlenecek ve açıklamalar NASA’nın web sitesinden de canlı olarak yayınlanacak.

Kepler Görevleri Nedir?

Kepler Uzay Teleskobu ile yapılan araştırmalar, Güneş Sistemi‘nin dışındaki yıldızların yaşanabilir bölgelerle ya da yakındaki Dünya benzeri gezegenler üzerineydi. Söz konusu projeler 2009 yılında hayata geçirilmişti. Geçen yaz gökbilimciler 197 adet yeni gezegen keşfettiklerini duyurmuşlar ve bunlardan 104’ünün daha ayrıntılı inceleneceği açıklamışlardı. Anılan gezegenler dünyadan 181 ışık yılı uzaklıktaki cüce yıldız K2-72’nin yörüngesinde bulunuyorlar.