Ana sayfa Oyun Xbox One X Dünyanın En Güçlü Oyun Konsolu Olarak Tanıtıldı

Xbox One X Dünyanın En Güçlü Oyun Konsolu Olarak Tanıtıldı

PAYLAŞ

ABD’nin Los Angeles kentinde düzenlenen E3 2017 fuarında Microsoft firması, dünyanın en güçlü oyun konsolu olarak lansmanı yapılan Xbox One X tanıtımını resmi olarak yaptı.

Hatırlanacağı üzere, Microsoft‘un yeni oyun konsolunun Xbox Scorpio olacağı şeklinde iddialar gündeme gelmişti. Ancak Microsoft E3 2017 fuarında yeni oyun konsolu Xbox One X‘in tanıtımını yaptı. Daha önce One S isminde ve daha küçük boyutlarda bir oyun konsolu tanınmış olan Microsoft’un Xbox One X’i ise bu konsoldan daha küçük, fakat ağırlık bakımından ise Xbox One ailesinin en ağır üyesi konumunda.

Xbox One X oyun konsolunda 8 adet Jaguar temelli özelleştirilmiş bir çekirdek barındıran işlemci bulunuyor. 2.7 GHz hızında çalışan çekirdekler mükemmel performans ve verimli enerji için tasarlanmış. İşlemcisi Xbox One’dan %30 daha iyi bir performans sergiliyor. İşlemci 6 teraflop GPU, 12 GB GDDR5 bellek ve 2.5 inç boyutunda 1 TB depolama alanı ile desteklenmiş. Bu sayede Xbox One X kullanıcılara 4K 60 fps oyun deneyimi sunuyor. Ayrıca bu özellikler sayesinde Xbox One X konsoluna özel ilk Forza oyunu Motorsport 7 de saniyede 60 kare hızında ve doğal 4K olarak oynanabilecek.

Xbox One X üzerinde ayrıca 1172 MHz’de çalışan özelleştirilmiş bir GPU motoru bulunuyor. Xbox One’da bu hız 853 MHz ve PlayStation 4 Pro’da ise 911 MHz idi. HDMI giriş portu bulunan konsolda Kinect için ise özel bir port bulunmuyor. Konsolda yer alan güçlü donanımı korumak üzere GTX 1080 ekran kartı gibi kartlarda bulunan sıvı soğutma sistemi kullanılmış. Freesync 2 teknolojisi ile uyumlu harici monitörlerde gecikmeler ve yırtılmalar bu sayede azaltılabiliyor. Diğer yandan tüm mevcut Xbox One aksesuarları aynı şekilde Xbox One X konsolunda da çalışabilecek. Ayrıca Xbox 360 ve Xbox One ile oynanabilen tüm oyunlar bu konsolda da çalışacak. Cihazdaki ses donanımında ise Dolby Atmos teknolojisi tercih edilmiş.

7 Kasım 2017 tarihinde dünya çapında 499 dolar satış fiyatından piyasaya çıkacak olan Xbox One X konsolunun Türkiye’deki fiyatı ise henüz belli değil.