Ana sayfa İşletim Sistemleri iOS 11 İçin Uygun Cihazlar Hangileridir?

iOS 11 İçin Uygun Cihazlar Hangileridir?

PAYLAŞ

Apple tarafından tanıtımı yapılan iOS 11 güncellemesinin hangi iPhone veya iPad modelleri için geçerli olup olmayacağı merak ediliyor. Bu konu hakkında yaptığımız araştırmalar sonucu elde ettiğimiz ayrıntıları yazımızda bulabilirsiniz.

Apple tarafından geliştirilen iOS 11 mobil işletim sistemi iPhone ve iPad cihazları için çok yakında kullanıcılara sunulacak. Son derece gelişmiş özellikleri nedeniyle bu işletim sistemine geçmek isteyen kullanıcılar sahip oldukları cihaz modellerinin güncellemeye uygun olup olmadıkları konusunda bilgi sahibi olmaları gerekir. Eğer mobil cihazınız 2013 yılı sonrasına ait ise endişelenmenize gerek yok.

iOS 11 işletim sisteminin desteklediği cihazların listesi şu şekilde:

– iPhone 5S ve sonrası

– Bütün iPad Air’ler

– Bütün iPad Pro’lar

– iPad mini 2 ve sonrası

– iPad (2017)

– iPod touch (6’ıncı nesil)

Yani Apple A7 çipine sahip tüm Apple telefon, tablet ve medya oynatıcı cihazların iOS 11 işletim sistemi tarafından desteklenen cihazlar olduğunu söyleyebiliriz. Ancak iPhone 5 ve iPhone 5C modelleri yeni işletim sistemini kullanamayacaklar. Bu modeller iOS 10 sistemi ile çalışmaya devam edecekler.

Android işletim sisteminden farklı olarak Apple firması genellikle eski model cihazlara da ilerleyen dönemde yeni işletim sistemleri geliştiriyor. Ancak bu arada iOS 11 işletim sisteminin desteklediği bütün cihazlar onun tüm özelliklerini kullanamayacak. Apple tarafından 2017 Eylül ayında kullanıcılara sunulması beklenen iOS 11’in bu özelliklerini şu şekilde belirtebiliriz.

– Apple’ın ARKit uygulamaları yalnızca iPhone 6S ve sonrası, iPad Pro, iPad (2017) ve iPhone SE’yi destekleyecek.

– Çoklu görev özelliklerinin bazıları, örneğin uygulamalar arasında geçiş yapabilmenizi sağlayan ve aynı anda 2 uygulama çalıştırmanızı sağlayan Dock özelliği yalnızca iPad için geliştirildi.

– iPad Mini 2, iPad Mini 3 ve orijinal iPad Air, Split Screen View ekran bölmeli çoklu görev özelliğine sahip olmayacak, ancak Slide Over özelliğini kazanacaklar.