Ana sayfa Bilim & Teknik Görünmezlik Pelerini Sonunda Gerçek Oldu

Görünmezlik Pelerini Sonunda Gerçek Oldu

PAYLAŞ

Rus bilim adamları “Görünmezlik pelerini” tasarladılar. Görünmezlik pelerini ileriki yıllarda Rus askerleri tarafından kullanılacak.

Fantastik edebiyatın en ünlü eserleri arasında yer alan Harry Potter maceralarında giyildikten sonra ortadan kaybolunan görünmezlik pelerini sonunda gerçek oldu. Rusya‘da bulunan Saratov Devlet Üniversitesi‘ndeki bilim adamları askerlerin düşmanlardan korunması amacıyla onları görünmez hale getirecek bir örtü geliştirdiklerini açıkladılar.

Konu hakkında yayınlanan basın açıklamasında, geliştirilen bu teknolojinin önümüzdeki yıllarda savunma alanında etkin ve yaygın bir şekilde kullanılacağı belirtildi. Açıklamada ayrıca, geliştirilen örtü ile ilgili olarak; “Elde edilen bu materyalin kullanılmasıyla üretilen üniforma giyen askerlerin düşmanın hassas askeri cihazları için tamamen görünmez olması sağlanabilir.” ifadesi kullanıldı.

Geliştirilen görünmezlik pelerini giyen kişinin çıplak gözle tamamen görünmemesini sağlamıyor. Ancak kızılötesi termal kamera, gece görüş dürbünü vb. aracılığı ile kişinin tespit edilmesi oldukça zorlaşacak. Rus federal güvenlik biriminde üst düzeyde görev yapan Ivan Lobanov yaptığı açıklamada, artık termal görüntüleyici cihazların fazlasıyla yaygın olduğunu ve özellikle gece görevinde bulunan askerler için bu teknolojinin zorunlu hale geldiğini ifade etti.

Süper yalıtım özellikli ve elektromanyetik olmayan bu pelerinin en önemli özelliği ise oldukça ince bir teflon malzeme kullanılıyor olması. Pelerinin yüzeyi seramik parçalarıyla kaplı olması nedeniyle elektromanyetik dalga enerji oranını ayarlayabiliyor ve çevredeki ışığın kırılmasını değiştirip görünür ışığa karşı aynı bir kalkan görevi gördüğü için kişinin bulunduğu ortamda gizlenmesini sağlıyor.