Ana sayfa Bilim & Teknik Tarihte İlk Uzay Ülkesi Asgardia İçin Vatandaşlık Başvuruları Yarım Milyona Ulaştı

Tarihte İlk Uzay Ülkesi Asgardia İçin Vatandaşlık Başvuruları Yarım Milyona Ulaştı

PAYLAŞ

Dünyanın yörüngesinde kurulması planlanan ilk ülke olan Asgardia için vatandaşlık başvuruları şimdiden yarım milyona ulaştı.

Geçtiğimiz yıl Fransa’nın başkenti Paris’te düzenlenen bir etkinlikte tanıtılan Asgardia isimli bir ülke kurma projesi kapsamında vatandaşlık için başvuranların sayısı şimdiden 500 milyona ulaştı. Tarihte ilk uzay ülkesi olacak Asgardia projesinin hayata geçirildikten sonra Birleşmiş Milletler’e bağlı ve kendi kanunları ile yönetilen bir ülke olması öngörülüyor. Yaklaşık 100 bin kişinin yaşaması planlanan ülkenin vatandaşlığı için başvurular alınmaya başladı. Ancak vatandaşlık için başvuruda bulunan kişiler kurayı kazanması halinde kendi ülkelerine ait vatandaşlıklarından vazgeçmeleri gerekiyor.

Proje ekibi tarafından yapılan açıklamada, uluslararası anlaşmalar çerçevesinde vatandaşlık başvuru sayısının 100 bini geçtiği takdirde Birleşmiş Milletler’e devlet statüsü için herhangi bir engel kalmayacağı belirtildi. Uluslararası Uzay İstasyonu’na benzeyecek Asgardia’nın çok daha farklı bir yapıya sahip olması hedefleniyor. Uzayda yeni bir devlet kurulması ilk defa gerçekleştirilecek olması dolayısıyla uluslararası yasaların bu isteğe ne şekilde yanıt vereceği henüz cevaplanmış değil.

İskandinav mitolojisinde yer alan Tanrı Odin’in hüküm sürdüğü Asgard’dan ilham alınarak adlandırılan uzaydaki ilk ülke için atılacak ilk adımın tarihin de belli olmadığı belirtiliyor. Asgardia’nın kurulması projesi, Sputnik’in 60. yıl dönümünde fırlatılacak olan bir uyduyla ilk aşaması başlayacak. Uydunun fırlatılmasının ardından kurulacak olan uzay istasyonunun yörüngeye yerleştirme aşamasına geçilecek. Elbette son aşama için finansal sorunlar nedeniyle bu projenin gerçekleşmesi uzun yıllar alacak. Ancak şimdiden başlayan vatandaşlık başvurusuna yoğun bir ilgi olması dikkat çekiyor. Proje ekibinden araştırmacı Ram Jakhu, kendilerinin epey zorlanacağını kabul ederek, “Daha önce uzayda bir ülke kurmaya çalışan olmadı. Yani bu ilk olacak. Küçük bir yapı olarak başlayıp zamanla orada yaşayan, çalışan bir topluluk olmaya, bir millet olmaya başlayacağız.” ifadesini kullanmıştı.

Asgardia’nın yasalardaki konumunun ne olacağı sorusunu United Nations Office for Outer Space Affairs’a (UNOOSA) yönelten Business Insider da şimdiye kadar net bir yanıt alabilmiş değil. Ancak Asgardia’nın uzayda sadece bir istasyon olmayı bırakıp bir ülke konumunda olması için uzay yasalarının değişmesi gerekebilir.