Ana sayfa Mobil Yandex Navigasyon’dan Boşalan Park Yerleri Hizmeti

Yandex Navigasyon’dan Boşalan Park Yerleri Hizmeti

PAYLAŞ

Yandex Navigasyon, artık boş park yerlerini gerçek zamanlı olarak gösteriyor. Bu yıl içerisinde hizmete sunduğu akıllı park çözümlerini yeni teknolojiler ile geliştirmeye devam eden Yandex Navigasyon, artık İstanbul’da da boşalan park yerlerini haritada göstermeye başlıyor.

Yandex Navigasyon’dan park yerlerini gösteren ve akıllı park rotası belirleyen “Park yeri asistanı” özelliğinden sonra, artık boşalan park yerleri bilgisini de kullanıcılara gerçek zamanlı olarak bildiren özelliği kullanmaya başladı. Yandex Navigasyon, dünyada ilk defa uygulanan bu yeniliği büyük bir veri işleme teknolojisi ile geliştirerek kullanıcıların hizmetine sundu. Böylelikle park yeri arayan bir kullanıcı artık başka bir Yandex Navigasyon kullanıcısının boşalttığı park yerini gerçek zamanlı olarak haritada görebilecek.

Kullanıcılar hangi zamanda park yerinin kaç dakika önce boşaldığını öğrenebilecekleri gibi istedikleri takdirde bu noktaya bir rota oluşturup araçlarını park edebilecekler. Geçtiğimiz hafta otopark ücret bilgilerini kullanıcılara sunmaya başlayan uygulama, artık yol üzerinde bulunan park yerlerinin fiyat bilgilerini de gösterecek. Yandex Navigasyon kullanıcıları aynı şekilde P butonuna basarak park yerlerini görüntüleyebilirken, aynı zamanda yol üzerinde bulunan park yerlerinin fiyat bilgilerini de öğrenebilecek. Böylelikle kullanıcılar hedef noktaya yaklaşırken “Yakında park yerleri var, rota oluşturulsun mu?” önerisinin ardından önerilen rotayı izlerken de fiyat karşılaştırması yapma olanağına kavuşacak.

Akıllı mobil cihazlarda hem iOS ve hem de Android işletim sistemlerinde geçerli olacak olan bu özellik, park yerleri bilgilerini analiz ederken pil tasarrufunu da önemsiyor. Bu hizmetten yararlanan Yandex Navigasyon kullanıcılarının akıllı cihazlarında 24 saat içerisinde sadece %1 pil harcaması gerçekleşecek.