Ana sayfa Bilim & Teknik Bugüne Kadar Bilinen En Sıcak Gezegen Keşfedildi

Bugüne Kadar Bilinen En Sıcak Gezegen Keşfedildi

PAYLAŞ

Bugüne kadar bilinen en sıcak gezegen gökbilimciler tarafından keşfedildi. Dünya’ya uzaklığı yaklaşık 650 ışık yılı olan gezegenin yüzey sıcaklığının ise 4.300 derece olduğu belirtildi.

Bugüne kadar bilinen en sıcak gezegen, gökbilimciler tarafından keşfedildi. Yabancı bir bilim dergisinde yayınlanan araştırmaya göre, Jüpiter’e benzerliği dikkat çeken ve “KELT-9b” ismi verilen gezegenin yüzey sıcaklığının gündüz vakti 4.300 dereceye ulaştığı kaydedildi. Bu sıcaklığın ise Samanyolu galaksisinde bulunan birçok yıldızın yüzey sıcaklığından daha çok olduğu aktarıldı. “KELT-9b” gezegeninin sıcaklığı yüzey sıcaklığının 5.500 dereceyi bulduğu Güneş’ten ise 1.200 derece daha az.

Yüksek sıcaklık sebebiyle atmosferinde su ve karbondioksit gibi moleküllerin var olmadığı KELT-9b gezegeni, KELT-9 yıldızının yörüngesindeki dönüşünü ise 1,5 günde tamamlıyor. Jüpiter’den 2,5 kat daha büyük gezegenin öz kütlesi de Jüpiter’in yarısı kadar.

Dünya’ya mesafesi yaklaşık 650 ışık yılı olan gezegenin yörüngesinin darlığı sebebiyle Dünya’ya hep aynı yüzünü gösteren Ay gibi yıldızına sadece bir tarafını gösteriyor. ABD’nin Arizona eyaletinin güneydoğusunda bulunan Winer gözlemevindeki KELT teleskobu kullanarak keşfedilen KELT-9b gezegeninin yörüngesinde döndüğü KELT-9 yıldızının da Güneş’ten 2 kat büyük ve 2 kat daha sıcak olduğu tespit edildi.

Araştırmayı gerçekleştiren Ohio Üniversitesi Astronomi Bölümü görevlilerinden Prof. Dr. Scott Gaudi, KELT-9b gezegeninin kütle açısından diğer gezegenlere benzediğini, ancak atmosferine bakıldığında bugüne kadar keşfedilen tüm gezegenlerden farklılık gösterdiğini aktardı. Vanderbilt Üniversitesi Astrofizik Bölümü öğretim üyesi Prof. Dr. Keivan Stassun da KELT-9’un çok yüksek ultraviyole radyasyon yaydığını, gezegeni tamamen buharlaştırabileceğini belirterek, bu nedenle KELT-9b’nin çekirdeğinin katı kayalardan oluştuğunu kaydetti. KELT-9b gezegeninin keşfi, ABD’nin Teksas eyaletinin Austin kentinde düzenlenecek olan 230. Amerikan Astronomi Topluluğu Toplantısı’nda da rapor halinde sunulacak.