Ana sayfa Bilim & Teknik SpaceX, Tarihi Bir Adım Attı

SpaceX, Tarihi Bir Adım Attı

PAYLAŞ

Uzay araştırmaları konusunda son yıllarda yaptığı çalışmalar ile tüm dünyanın dikkatini çeken ve uzayın keşfi için NASA kadar ilgiyle takip edilen SpaceX firması ciddi bir başarıya daha imza attı.

Bu yıl 7. Falcon 9 roketini başarılı bir şekilde fırlatan SpaceX firmasının gönderilen kapsülü bu kez sıradan bir kapsül değildi. SpaceX firması kendi tarihinde ilk defa bir Dragon kapsülünü fırlatmada 2. kez kullandı.

Dragon kapsülleri Uluslararası Uzay İstasyonu’nda bulunan astronotlar için tonlarca ağırlığındaki kargoları taşımak üzere geliştirilmiş bir kapsül. Ancak SpaceX firmasının gönderdiği her Dragon kapsülü atmosferde yanarak kullanılamaz hale geliyordu. Bu durumun yaşanması ise önemli kayıplara yol açıyordu. Bu nedenle SpaceX bir süredir yeniden kullanılabilir roketler geliştirmek için çalışmalar yapıyordu.

Sonunda bu amacına ulaşarak geçen yıl uzaya gönderdiği Dragon uzay aracını bu yıl tekrar göndererek bunu başaran SpaceX, hem kendi kapsamında ve hem de uzaya yönelik çalışmalarda oldukça önemli bir kilometre taşını geride bırakmış oldu. Çünkü uzay yolculukları son derece pahalı ve emek isteyen çalışmalar gerektiriyor. Bu nedenle geri dönüştürülebilen ve tekrar kullanılabilen roketler ve kapsüller sayesinde SpaceX firması olabildiğince maliyetleri düşürmek amacında.