Ana sayfa İnternet Chrome Yeni Versiyonunda Reklamları Engelleyecek

Chrome Yeni Versiyonunda Reklamları Engelleyecek

PAYLAŞ

Google, internet tarayıcısı Chrome’un önümüzdeki yıl piyasaya çıkacak olan yeni versiyonun reklamları engelleyeceğini duyurdu.

Google tarafından yapılan açıklamada, gelecek yıl piyasaya çıkacak olan Chrome‘un yeni versiyonu sayesinde kullanıcıların ziyaret ettiği internet sayfalarında reklamların filtreleneceği ve otomatik olarak başlayan görüntü ve müzikleri engelleyeceği belirtildi.

Diğer yandan, internet sitesi sahiplerinin kendi işlerinin büyük bir kısmını reklam gelirleriyle finanse ettiği hatırlatırken, teknoloji devi Google’ın reklamları filtrelemek üzere ücretli isteyeceği ve bu ücretin de %10’unu alacağı belirtildi. Böylece kullanıcıların internet sayfalarını tamamen reklamsız ziyaret etmek için küçük bir miktar ücret ödeyeceği ve ücret ödememeleri durumunda ise internet sitelerinde belirli standartlara göre reklamların gösterileceği kaydedildi.

Açıklamada ayrıca, Google internet reklamları için daha iyi bir standart oluşturmayı hedefleyen “Coalition for Better Ads” isimli topluluğa katıldığı ve bu topluluk tarafından belirlenen standartlara uygun olmayan reklamların internet kullanıcılarına gösterilmeyeceği belirtildi.

Bu kapsamda belirli kriterlere uygun olmayan reklamların Google’ın filtreleri sayesinde kullanıcılara gösterilmeyeceği aktarılırken, filtrelenmiş reklam sayısında belirli bir sayıyı aşan sitelerde ise kullanıcılara hiçbir reklamının gösterilmeyeceği vurgulandı. Chrome’un yeni versiyonunun hem kişisel bilgisayarlar ve hem mobil cihazlar için kullanıma sunulacağı bildirildi. Bilişim uzmanları, üçüncü parti reklam engelleyici uygulamaların son yıllarda internet kullanıcıları arasında yaygınlaştığına dikkat çekerek, bu durumun şirketlerin reklam gelirlerinin azalmasına yol açtığının altını çizdi.

Önümüzdeki yıl kullanıma sunulacak olan Chrome’un yeni versiyonunda yer alacak olan bu uygulamanın gerek internet sitesi sahipleri, gerek reklam verenler ve gerekse kullanıcılar açısından ne gibi sonuçlar doğuracağını hep birlikte göreceğiz.