Ana sayfa Bilim & Teknik Laboratuvarda Kara Delik Oluşturuldu!

Laboratuvarda Kara Delik Oluşturuldu!

PAYLAŞ

Bilim adamları dünyanın en güçlü lazer teknolojisini kullanarak laboratuvar ortamında bir kara delik modeli oluşturdu. ABD’de yapılan çalışmalar neticesinde oluşturulan dünyanın en güçlü X-Ray lazeri ile yapılan deneyde iyot atomlarından elektron çıkartılması başarılmıştı. Araştırma ekibi, yüksek yoğunluğa sahip ışın kullandıkları deneyde şok edici bir neticeye ulaştı.

Gerçekleştirilen deneyde tek bir lazer darbesiyle molekülün en büyük atomundan olan bir kaç elektron dışarıya çıkarıldı. Diğer bir deyişle, molekülün geri kalanından elektron çeken bir boşluk meydana getirildi. Küçük bir ölçekte de olsa bu boşluğun uzayın en büyük gizemli olgularından kara deliklerin yapay bir modeli örneğinde olduğu belirtildi.

Araştırma ekibi üyelerinden Sebastien Boutet yaptığı açıklamada, bu sonucun önceki hesaplamalarına göre hiç beklenmedik bir sonuç olduğunu ifade etti. Bunun yanında mikroskobik kara deliğin ömrü ise çok fazla uzun sürmedi. Bu olay; saniyenin katrilyonda birinin 30 katı sürede gerçekleşti. Bu süre içinde molekül 50’den fazla elektronu kaybederek binlerce derecelik sıcaklığa dayanamadı ve infilak etti.

Kansas Eyalet Üniversitesi araştırmacılarından Artem Rudenko ve Daniel Rolles yönetiminde SLAC laboratuvarlarının Kaliforniya Menlo Park’ta bulunan Linac Tutarlı Işık Kaynağı ofisinde gerçekleştirilen deney, bilim dünyasında büyük ilgi gördü. Maddenin aşırı koşullar altında ne şekilde davrandığını görebilmek ve karmaşık moleküllerin yük dinamiklerini daha iyi anlamak üzere deneylerin yapılmaya devam ettiği kaydedildi.

Bu lazerle göz kırpmasından daha az bir sürede moleküler örneklerden veriler toplanabiliyor. Ancak söz konusu deneye ilişkin net örnekler ister istemez hasar gördüler veya yok oldular.