Ana sayfa İşletim Sistemleri Windows Kullanıcılarına Yeni Bir Tehlike Uyarısı

Windows Kullanıcılarına Yeni Bir Tehlike Uyarısı

PAYLAŞ

Fidye virüsünün son dönemde giderek yaygınlaşması üzerine bilgisayar güvenliği konusu oldukça önem verilen konulardan biri durumuna geldi.

Bilgisayarları ele geçirerek kurbandan çıkar sağlamayı amaçlayan fidye virüsleri ile birlikte özellikle son günlerde yayılan WannaCrypt virüsünün yanında Windows işletim sistemlerinde sorun çıkaracak yeni bir açık tespit edildi. Windows işletim sistemindeki bu kritik açık hakkında ilk bilgiler de kullanıcılarla paylaşıldı.

Microsoft, işletim sistemi Windows için yol bir çalışma içerisine girdi. Teknoloji devi yeni piyasaya sunduğu Windows 10 işletim sistemi ile beraber güvenlik açıklarını kapatmak üzere bu konuda sıkı bir çalışma içerisinde olsa da yine de tam anlamıyla güvenlik sağlanmış durumda değil. Diğer yandan güncelleme desteği sona eren eski sürüm işletim sistemleri için çok daha büyük tehlikeler söz konusu.

Son çıkan haberlerde Windows açığının yer alması kullanıcıların canını epey bir sıkacak gibi görünüyor. Bu defa açığın etkilediği işletim sistemlerinin ise eski sürümler olduğu belirtildi.  Söz konusu güvenlik açığına neden olan sorunu İnternet Explorer ve Firefox tarayıcı üzerinde olduğunun açıklanması da başka bir ayrıntı.

Edinilen bilgilere göre, Windows açığı sebebiyle kullanıcıların internet tarayıcılarına uzaktan erişim sağlanabiliyor ve tarayıcı üzerinde harekete geçirilen kodla birlikte bir anda tarayıcının tüm bilgisayarınızın işlem gücünü ele geçirmesi sağlanıyor. Diğer bir deyişle, bilgisayarın sistem kaynaklarını tümü kullanılıyor. Bu durumda ise tarayıcının çökmesi sorunu yaşanıyor. Ancak yalnızca tarayıcının çökmesi değil, bir anda bilgisayarınızın çökmesi tehlikesiyle de karşı karşıya gelebiliyorsunuz.

Bu Windows açığı sebebiyle yaşanan çökme sorunu mavi ekran hatası ile karşı karşıya kalmanıza sebep olmakta. Bu sorunun önüne geçmek için güncellemelerin yayınlanması gerektiği vurgulanıyor. Özellikle İnternet Explorer ve Firefox tarayıcılarında ortaya çıkan güvenlik açığı sebebiyle bilgisayarda root yetkisi bile alınabilecek kodların uzaktan çalıştırılabileceği kaydediliyor. Ancak kastedilen bu durum şimdilik iddiaların önüne geçebilmiş değil. Microsoft firmasının bu Windows açığı ile ilgili bir güncelleme yayınlayıp yayınlanmayacağı ise merak ediliyor. Çünkü bugün için Windows açığı hakkında henüz yeni bir açıklama ve yeni bir güncelleme haberi yayınlanmış değil.