Ana sayfa Mobil Apple, Yapay Zekâ İçin Kolları Sıvadı

Apple, Yapay Zekâ İçin Kolları Sıvadı

PAYLAŞ

Teknoloji devi Apple firmasının akıllı telefon piyasasındaki rekabette avantaj kazanabilmek için yapay zekâ teknolojisi üzerine yaptığı çalışmaları devreye alacağı konuşuluyor.

Apple, geçen yıl piyasaya çıkardığı iPhone 7 modelinde A10 işlemci yongasını tercih etmişti. Dört çekirdekli olan A10 işlemciler hız ve stabilite açısından tüketiciyi memnun bırakmıştı. Ancak Apple’ın rakiplerinin bu atağa karşılık vermesi uzun sürmedi ve Qualcomm Snapdragon 835 işlemcisi ile amiral gemiler hızlandı.

Bilindiği üzere Apple daha önce iPhone 8 modelin de kullanılmak üzere A10 1 işlemci yongaları üretmişti. Apple, rekabette bir adım öne çıkabilmek için yeni telefonlarda yapay zekâ desteğini kullanacak. Bunun için ise teknoloji dünyasının işlemci tanımlarını derinden sarsacak bir çalışmanın peşinde. Normalde yongada bulunan GPU ve ana işlemcinin yanı sıra yeni bir yapay zekâ işlemcisi (IA) geliştiriliyor.

Gelen bilgilere göre yeni teknolojinin henüz test aşamasında olduğu ve iPhone 8 modelinden sonraki cihazlarda kullanıma hazır olacağı öğrenildi. Yalnızca yapay zekâ için çalışan üçüncü bir yonga birimi telefonun hızını önemli ölçüde artıracak, kablosuz bağlantı hızlarını geliştirecek ve pil ömrünü uzatacaktır. Apple firmasının attığı bu önemli adım Samsung ve Qualcomm firmalarını da mutlaka harekete geçirecektir. Yüz ve ses tanıma gibi gelişmiş algoritmaların işlem yükünü de üstlenecek olan özel yonganın cihazlarda hangi tarihten itibaren kullanılmaya başlanacağı henüz bilinmiyor. Ancak Apple şimdiden prototip cihazlar ile testlere başladı.