Ana sayfa Bilim & Teknik Jüpiter’in Kutuplarında Dev Kasırgalar Görüntülendi

Jüpiter’in Kutuplarında Dev Kasırgalar Görüntülendi

PAYLAŞ

Amerikan Havacılık ve Uzay Dairesi’ne ait Jüpiter keşif uydusu Juno tarafından Jüpiter’in ilk defa yakından görüntülenen kutup bölgelerinde büyük kasırgaların oluştuğu kaydedildi.

Amerikan Uzay ve Havacılık Dairesi (NASA), geçtiğimiz yılın sonunda Jüpiter‘in kutup bölgesinde Juno aracı ile başlattığı keşif faaliyetlerine ilişkin ilk görüntüleri yayınladı. Kaydedilen görüntülerde Jüpiter’in kutuplarında statik hava akımlarının olduğu ve ekvator bölgesinin aksine yoğun bir türbülans olduğu gözleniyor. Jüpiter’in güney kutbunun yaklaşık 52.000 kilometre yüksekliğinden Juno’nun çektiği yüksek çözünürlüklü görüntülerde her biri 1.000 ila 2.800 kilometre çapındaki bir dizi kasırga net şekilde görülüyor.

Her biri alçak basınç siklonu olan bu kasırgaların Jüpiter’in ekvator bölgesindeki büyük kırmızı lekeye benzer bir basınç alanı mı oluşturduğu, yoksa dinamik yapılar mı olduğu ise ileri gözlemler sonucunda belli olacak. Ancak bilim insanları bu görüntülere göre bunların devingen hava akımları olduğu görüşünde.

Juno görevinin şefi Scott Bolton, bugüne kadar ekvatordan gördüğümüz Jüpiter’in bilindiğini ve gezegeni o haliyle sevdiklerini belirterek, ancak şimdi kutuptan bakıldığında bambaşka bir Jüpiter görüldüğünü söyledi. Keşfedilen şeyin yepyeni bir gerçeklik olduğunu ifade eden Bolton, bunun çok farklı ve karmaşık bir durum olduğunu söyledi. Scott Bolton, Science dergisinde yayınlanan 2 makalesinde elde edilen bulgularla ilgili olarak dünyayı yerinden oynatacak veya daha doğrusu Jüpiter’i yerinden oynatacak şeklinde değerlendirmede bulundu.

2011 senesinde uzaya gönderilen Juno, geçtiğimiz yaz Jüpiter’e varışından bugüne dev gaz gezegenindeki keşif faaliyetlerine devam ediyor. Juno, bu süre içerisinde gezegene 5 yakın geçiş gerçekleştirirken, bu seferlerin her biri yaklaşık olarak 2 ay kadar sürdü. Juno 20 Şubat 2018 tarihinde Jüpiter’in yüzeyine yapacağı son dalışının ardından atmosferde yanarak görevini tamamlayacak.