Ana sayfa Teknoloji Genel Bitcoin Nedir? Bitcoin Neden Değer Kazanıyor?

Bitcoin Nedir? Bitcoin Neden Değer Kazanıyor?

PAYLAŞ

Dijital para birimi Bitcoin son dönemde değer kazanarak Amerikan doları karşısında yükselişe geçti. Arz ve talebe bağlı olarak şekillenen bir piyasası olan Bitcoin hakkında birçok şey merak ediliyor. Peki, Bitcoin nedir? Bitcoin neden değer kazanmaktadır? Bitcoin hakkında merak edilenleri sizler için araştırdık.

Dijital para birimi Bitcoin son zamanlarda oldukça sık gündeme geliyor. Bitcoin sisteminde alıcı ve satıcılar birbirlerine arada aracı olmadan doğrudan transfer yapabilmektedirler. Söz konusu transferler ise merkezi olmayan dağınık bir kayıt ve mutabakat sistemi tarafından kaydedilir. Bu kayıt ve mutabakata sistemine ise Blockchain denilmektedir.

Avustralya’lı iş adamı Craig Wright, Bitcoin’i bulan kişi olduğunu ve uzun zamandır Nakamoto takma ismini kullandığını açıkladı. Bitcoin piyasasında önde gelen yazılımcılar ve kullanıcılar da Craig Wright’ın Bitcoin’i icat eden kişi olduğunu teyit ediyorlar. Yurt dışı basın kuruluşlarında çıkan haberlere göre de Craig Wright’ın Bitcoin’lere ait teknik verileri paylaştığı ve sanal paranın böylece yaratıcısı olduğunu kanıtlamış bulunduğu belirtiliyor. Craig Wright’ın tarihte ilk defa gerçekleşen Bitcoin para transferine ilişkin dijital belgeleri gösterdiği belirtilirken, kimliğini açıklamasını ise Bitcoin’in mucidinin kim olduğu tartışmalarına son vermek istediği için yaptığı ifade ediliyor. Bitcoin’in yüzü olmak istemediğini belirten Craig Wright, kimliğini açıklamasının sebebi olarak son zamanlarda üstünde giderek artan bir baskı olduğunu ve sevdiği insanların da aslı olmayan dedikodulardan olumsuz etkilenmesini istemediği şeklinde belirtti. Yetkililer ise, Craig Wright’ın kimliğini devam eden bir vergi soruşturması nedeniyle açıkladığını duyurdu.

Bitcoin Amerikan doları karşısında rekorlar kırmaya devam ediyor. Sanal para birimi Bitcoin, geçtiğimiz Cuma günü Amerikan doları karşısında 1,96 seviyesine kadar çıkarak tarihi rekor kırmıştı. Yılbaşından bu yana dünyadaki gelişmeler ve Asya’da artan talep dolayısıyla Bitcoin değerini 2 kat arttırdı. Bitcoin hala yükselişine devam ederken, ekonomistler ise para biriminde balon riski oluşabileceği konusunda yatırımcıları uyarıyor.