Ana sayfa İşletim Sistemleri Android O Beta Sürümü Yayınlandı

Android O Beta Sürümü Yayınlandı

PAYLAŞ

Google, mobil işletim sistemi Android O Beta sürümünü bugün kullanıcılarına sundu. Yayınlanan Android O Beta (Android 8.0) sürümü daha hızlı performans ve daha iyi bildirimler içerirken, aynı zamanda daha fazla makine öğrenimi sağlanıyor.

Teknoloji devi şirketinin yıllık geliştirici konferansı Google I / O etkinliğinde Android işletim sisteminin yeni bir sürümü Android O Beta duyuruldu. Yeni sürümde dikkat çeken özellikler bulunmasına rağmen, çok fazla gösterişli olmayan bir işletim sistemi olarak görünüyor. Bunun nedeni ise yeni sürümün kullanıcı deneyimini daha kolay ve daha hızlı hale getirmek olarak yorumlanıyor. Ayrıca, Fluid Experiences ve Vitals gibi garip isimler verilmiş özellikler de bu yeni sürümde hemen fark ediliyor.

2017 Mart ayında kullanıma sunulan developer preview ve Google’ın daha az enerji harcayan akıllı uygulamaları ile makine öğrenme platformunun da katılmasıyla şirketin pil ömrünü ne şekilde arttırmayı planladığı anlaşılmış oldu. Yeni sürümün en önemli özelliği ise “Kopyasız Yapıştırma” oldu. Fluid Experiences özelliği, Android işletim sistemini biraz daha kesintisiz hale getirmek üzere tasarlandı. Akıllı telefon kullananların videoları görüntülemelerine ve aynı zamanda not almalarına imkân sağlayan resim içinde resim (picture-in-picture) modu bulunmakta. Notification Dots Bildirim Noktaları ise, kullanıcıların hangi özelliklerin yeni olduğunu bulmaları ve mesajlarını kontrol etmelerini sağlayan pratik bir yol sunuyor. Ayrıca yazma işlemlerinde kolaylık sağlamak üzere akıllı metin seçimi ve otomatik doldurma seçenekleri de yer almaktadır.

Vitals özelliği ise, Android işletim sisteminin daha hızlı ön yükleme ve uygulama yükleme sürelerini sağlamak için tasarlandı. Aslında şirketin güvenlik konularında gösterdiği çaba oldukça fazla olmasına rağmen kullanıcılar bunu pek fark etmiyor. Bu sebeple, akıllı cihazınızı dijital tehditlerden koruyacak olan ve yeni güvenlik özelliklerini bir arada toplayan Google Play Protect Hizmeti de başlatıldı.