Ana sayfa Bilim & Teknik Saç Telinden Bin Kat Daha İnce Hologram Üretildi

Saç Telinden Bin Kat Daha İnce Hologram Üretildi

PAYLAŞ

Bilim insanları yaptıkları araştırmalarda dünyanın en ince hologramını üretmeyi başardı. Üretilen hologramın saç telinden 1.000 kat daha ince olduğu açıklandı. Çalışmadan elde edilen sonucun akıllı telefon, bilgisayar ve televizyon gibi cihazlarda üç boyutlu hologram teknolojisine imkân sağlayacağı düşünülüyor.

Avustralya’da ve Çinli bilim insanlarından oluşan bir ekip dünyanın en ince hologramını üretti. Yurt dışı medyada yer alan haberlere göre, RMIT Üniversitesi ile Pekin Teknoloji Üniversitesi iş birliğinde yürütülen çalışmalarda 3 boyutlu gözlük kullanmadan görülebilen ve saç telinden 1.000 kat daha ince olan nano hologram üretildi.

RMIT Üniversitesi araştırmacılarından Prof. Min Gu, bilgisayar ortamında üretilen hâlihazırdaki hologramların elektronik cihazlar için çok büyük olduğunu ifade ederek, kendi ürettikleri ultra-ince hologramın bu engellerin üstesinden geleceğini söyledi. Geniş alanlarda kullanıma ve seri üretime uygun olan hologramın basit ve hızlı doğrudan lazer yazma sistemi sayesinde üretildiğini aktaran Prof. Min Gu, hologram sisteminin günlük hayatta kullanılan cihazlara entegre edilmesi ile birlikte bu cihazların ekran boyutunun önemsiz hale geleceğini kaydetti. 3 boyutlu hologram teknolojisinin yaygın olarak tıbbi teşhis cihazları, veri depolama, eğitim, siber güvenlik ve savunma gibi birçok alanda değişikliğe yol açacak potansiyele sahip olduğunu belirten Prof. Min Gu, çalışmanın bu alanlarda devrime yönelik olarak atılmış çok önemli bir adım olduğunun altını çizdi.

Çalışma ekibinde yer alan diğer bir araştırmacı Dr. Zengyi Yue de, bu çalışmanın bir sonraki adımının üç boyutlu hologram görüntülemeyi sağlamak üzere HD ekran üzerine yerleştirilecek bükülmez bir film üretmek olacağını söyleyerek, bu aşamada nano hologramın piksel boyutunu 10 kat daha küçültmeyi planladıklarını ifade etti. Dr. Zengyi Yue ayrıca, holografik uygulamalarda çığır açmak amacıyla bütün yüzeylerde kullanılabilen esnek ince filmler üretmeyi de istediklerini kaydetti.