Ana sayfa Bilim & Teknik Google Yeni Uygulamasını Tanıttı: Google Lens

Google Yeni Uygulamasını Tanıttı: Google Lens

PAYLAŞ

Google 2017 yılına oldukça hızlı bir giriş yaparak Google I/O 2017 etkinliğinde yeni geliştirdiği uygulamalarını kullanıcılara tanıttı. Google CEO’su Sundar Pichai’nin tanıttığı yeni uygulamalardan biri de Google Lens oldu. Google Lens uygulaması ile telefon kameranızı herhangi bir nesneye doğru gösterdiğinizde bunun ne olduğunu anlayabiliyor.

Günümüzün gelişen kamera teknolojilerinin, görüntü işleme ve görüntü algılama teknolojilerinin geldiği son nokta olan Google Lens uygulaması ile artık telefonunuzun kamerası buradan bir kamera olmaktan çok ötesine geçiyor. Sadece anlık görüntüyü ve fotoğraflarınızı değil, görüntü içindeki birçok bilgiyi size ileten bir platform durumuna geliyor. Örneğin telefon kameranızı sokakta bulunan bir restoranın reklam tabelasına doğru çevirdiğinizde o restoran ile ilgili olan bilgileri, puanlamaları ve diğer kişilerin yorumlarını okuyabiliyor, restorandaki fiyatlar hakkında bilgi edinebiliyorsunuz. Bunun yanında Google Lens uygulaması ile çektiğiniz bir çiçek fotoğrafının ardından o çiçeğin türünü öğrenmek isterseniz; Google sizin için bunu araştırıp bulabiliyor.

Söz konusu teknolojiler her ne kadar çağın ötesinde görünüyor olsa da, Google tarafından geliştirilen bu teknolojiler hayatımıza oldukça hızlı dâhil olacağa benziyor. Google’ın en önemli gelir kalemlerinden olan arama motoru reklamcılığının zaman içerisinde değişen alışkanlıklarla birlikte bu türdeki platformlara da yansıyacağı görülüyor.

Google tarafından Google Lens uygulamasının kesin çıkış tarihi ile ilgili olarak herhangi bir açıklama yapılmış olmasa da, yetkililer bu uygulamanın yakın bir zamanda indirilebilir hale geleceğini aktardı. Google Lens uygulamasının 2017 yılı içerisinde kullanılmaya başlanacağı yönünde yorumlar yapılıyor.