Ana sayfa Donanım AMD Yeni Modeli Radeon Vega’yı Duyurdu

AMD Yeni Modeli Radeon Vega’yı Duyurdu

PAYLAŞ

AMD tarafından yapılan duyuruda, şirketin yeni nesil grafik kartı Radeon Vega Frontier Edition tanıtıldı. NVIDIA şirketinin Pascal serisinden GTX 1080 ve GTX 1080 Ti modellerine rakip olarak üretilen Radeon Vega, aynı zamanda Titan Xp modelini de zorlayacak gibi görünüyor.

AMD şirketi aynı işlemcilerinde olduğu gibi uzun bir zamandır üst segmentte ürün çıkarmamış ve bir süre NVIDIA’nın tekel pozisyonunda olmasına göz yummuştu. Bu yeni modele kadar AMD’nin NVIDIA firmasının GTX 1070 ve daha üst modellerine rakip olabilecek ekran kartı bulunmuyordu. NVIDIA ise yeni tanıttığı GTX 1080 Ti ve Titan Xp modelleriyle bu segmentteki yerini sağlamlaştırmıştı. AMD Vega mimarisine sahip yeni ekran kartı modellerinin ise bu boşluğu dolduracağı bekleniyor.

AMD Radeon Vega modelinin özellikleri incelendiğinde 64 hesaplama ünitesi, 12,5 teraflop hassas işlem gücü, 16 GB bant genişliğinde önbellek ve 8k ekran desteğine sahip olduğu görülüyor. Ayrıca AMD firması tek bir kart modelinin yeterli olmadığının da farkında görünüyor. Bu sebeple en yüksek ihtiyaçları karşılamak üzere daha sınırlı miktarda sıvı soğutmalı bir versiyon hazırlandığı da gelen haberler arasında.

AMD’nin Radeon Vega’sı için yapay zekâ ve uygulamalar açısından dünyanın en güçlü ekran kartı nitelendirilmesi yapılıyor. Bilgisayar oyuncuları arasında AMD yaygın olarak bilinmesine rağmen NVIDIA’nın önüne bir türlü geçememişti. Bu yeni hamlenin ise AMD’yi bir adım öne çıkaracağı konuşuluyor. AMD tarafından yapılan açıklamada, şirketin; makine öğrenimini geliştirme, yapay zekâ araştırmalarını sürdürme, fotoğraf gerçekliğinde görüntü oluşturma ve oyunlar da dâhil olmak üzere bu yeni modelin ideal birkaç kullanım alanı olacağı belirtildi. AMD Radeon Vega serisinin 2017 Haziran ayı ortalarına doğru piyasaya çıkacağı belirtilirken, şimdilik satış fiyatı ise bilinmiyor.