Ana sayfa Mobil Instagram’dan Yüz Filtreleri Güncellemesi Geldi

Instagram’dan Yüz Filtreleri Güncellemesi Geldi

PAYLAŞ

Instagram tarafından yapılan güncellemede Snapchat’in özelliklerine bir benzerlik daha dikkat çekiyor. Instagram, Snapchat’in yüz filtrelemesi olarak bilinen fotoğraf montajlama özelliklerini uygulamasına ekleyerek kullanıcılarına sundu.

Hatırlanacağı üzere geçtiğimiz günlerde Snapchat, kullanıcılara kolaylık sağlayacak olan Sonsuz Snap, Sihirli Silgi ve Emoji Çizme yeniliklerini duyurmuştu. Snapchat’ten sonra Instagram da hangi şekilde yüz filtreleri uygulamasıyla hayvan burunları ve şapka gibi birçok filtreyi platforma dâhil etti.

Toplam 8 adet yüz filtresi kullanıma sunan Instagram’daki bu filtreleri telefonunuzun ön ya da arka kamerasıyla kullanabiliyorsunuz. Filtreler aynı zamanda fotoğraf, video ve Boomerang ile birlikte kullanılabiliyor. Instagram’daki bu filtre özelliğine Hikâyeler bölümünde bulunan Canlı, Normal, Boomerang ve Eller Serbest seçeneklerinin yanındaki filtre butonuna dokunmak suretiyle ulaşabilirsiniz.

Uygulama henüz test aşamasında olduğu için güncellemeler ise şimdilik kullanım oranı ve nüfusu düşük olan ülkelerde yapılabiliyor. Instagram’da bulunan diğer bir değişiklik ise, ‘creative tools‘ özelliği olarak dikkat çekiyor. Videoları montajlamak ve paylaşmak üzerine hazırlanmış bir özellik olarak planlanan  ‘creative tools’ özelliği, videolara çeşitli filtreler ve montajlar eklenmesini sağlıyor.

Android ve iOS kullanıcılarının Instagram’daki yüz filtreleri özelliğini kullanabilmeleri için uygulamalarını güncellemeleri gerekmektedir. Paylaşılan demolara bakıldığında Instagram yüz filtrelerinin Snapchat filtrelerine göre daha fazla kullanım kolaylığı sağladığı görülüyor. Diğer yandan Snapchat ve Instagram’a gönderilen fotoğraflar şirketlerin sunucularında depolandığı için kullanıcı sözleşmelerine göre bu fotoğrafların silinmesi istenildiğinde silinemiyorlar. Yüklenen fotoğraflar artık şirketin kullanım alanı içinde yer alıyor.