Ana sayfa İşletim Sistemleri Windows XP İçin Fidye Virüsü Güncellemesi

Windows XP İçin Fidye Virüsü Güncellemesi

PAYLAŞ

Microsoft şirketinin kilometre taşlarından biri olarak gösterilen ve verilen desteğin kesildiği Windows XP işletim sistemine ilişkin yeni bir güncelleme haberi duyuruldu. Avrupa’da dün etkili olan ve büyük yankı uyandıran fidye virüsüne karşı yayınlanan güncellemenin ayrıntıları da belli oldu.

Son günlerde dünya çapında sorunlara yol açan WannaCrypt virüsü ile ilgili olarak BTK başkanı dâhil açıklamalarda bulunulmuştu. Yapılan uyarılarda işletim sistemlerinin en son güncellemelerinin yapılması tavsiye edilirken, güvenlik açıklarının böylece kapatılacağı vurgulanmıştı.

Windows 10 gibi yeni dönem işletim sistemleri için WannaCrypt virüsüne yönelik olarak güncellemeler fazla gecikmeden yayınlandı. Ancak artık güncelleme desteği verilmeyen işletim sistemlerinde de tehlikeye ilişkin olarak önlemler alınmaya başlandı. Son olarak Microsoft şirketinden Windows XP işletim sistemini kullananlara sevindirici haber geldi. Buna göre güncelleme desteği sona eren Windows XP son saldırı nedeniyle yeni bir güncelleme alacak.

Windows XP Güncellemesinin Ayrıntıları

İlk çıktığı tarihten bu yana önemli sayıda kullanıcı tarafından benimsenen Windows XP güncelleme desteğinin sona erdirilmesine rağmen halen hatırı sayılır oranda kullanıcısının bulunması dolayısıyla Microsoft harekete geçti. Windows XP işletim sistemini kullananlar için fidye virüsüne yönelik olarak yeni bir güvenlik güncellemesi yayınlandı. Böylelikle eski sürüm Windows serileri için de fidye virüsüne karşı önlem alınmış oldu. Ancak Microsoft şirketinin bundan sonra ise eski işletim sistemleri için güncellemelerine devam etmesi beklenmiyor.