Ana sayfa Bilim & Teknik İkiz Galaksi Keşfedildi

İkiz Galaksi Keşfedildi

PAYLAŞ

Hubble Uzay Teleskobu sayesinde 500 milyon ışık yılı uzaklıktaki Tavşan Takımyıldızı’nda birbirine yakın mesafede geçiş yapan 2 galaksi tarafından oluşmuş ikiz galaksi görüntüsü kaydedildi.

Amerikan Havacılık ve Uzay Dairesi’nin (NASA) uzay teleskobu Hubble, dünyaya 500 milyon ışık yılı mesafede bulunan Tavşan Takımyıldızı‘nda birbirine yakın geçiş yapan 2 galaksi tarafından oluşmuş ikiz galaksinin görüntüsünü kaydetti. NASA tarafından “IRAS 06076-2139” ismi verilen galaktik olayın yüksek çözünürlüklü görüntüsü kurumun resmi sitesinde paylaşıldı.

Saatte 2 milyon kilometre hızla birbirine yakın geçen 2 galaksinin teğet noktasında yaklaştıkları an ise Hubble teleskobu tarafından görüntülendi. Bilim çevreleri, 2 galaksi arasındaki bu tür etkileşimlerin birinin diğerini yutması, alanını gasp etmesi ve çarparak yok etmesi ile sonuçlanabileceğini belirtiyor. Hubble teleskobu tarafından kaydedilen bu olayda ise, ikiz galaksilerin birbirlerinin bütünlüğünü bozacak şekilde bir sonuca yol açmayacağını değerlendiren bilim adamları, buna karşılık kütle çekimi sebebiyle galaksilerin içyapılarının bazı değişikliklere uğramasının da kaçınılmaz olacağına dikkat çekti.

Hubble Uzay Teleskobu

1990 yılında NASA ile ESA tarafından ortaklaşa yapılan çalışma neticesinde uzayı, yıldızları ve galaksileri keşfetmek üzere Dünya’nın yörüngesine gönderilen Hubble Uzay Teleskobu, ismini ünlü Amerikalı astronom Edwin Hubble’dan almıştır. Oldukça gelişmiş ve üstün özelliklere sahip Hubble, astronomi için önemli bir araştırma aracı olarak yıllardır dünyaya önemli bilgiler aktarmaktadır. Hubble, dünya atmosferinin dışında konumlanması nedeniyle yeryüzünde bulunan teleskoplara göre birçok avantaja sahiptir. Hubble Uzay Teleskobu, astronotlar tarafından uzayda bakımı yapılacak bir şekilde tasarlanmış olan tek teleskoptur.