Ana sayfa Bilim & Teknik İşte Mars Görevi İçin Üretilen Batmobile

İşte Mars Görevi İçin Üretilen Batmobile

PAYLAŞ

Mars’ta koloni kurmak üzere araştırmalarını sürdüren Amerikan Havacılık ve Uzay Dairesi (NASA), Mars görevi için kullanmayı planladığı yeni aracına ait görüntüleri paylaştı.

Güneş sisteminin keşfi çalışmaları kapsamında ilk hedefini Mars’a yolculuk olarak belirleyen NASA, diğer yandan bu görev için araştırma ve geliştirme projelerine devam ediyor. Mars’ın yüzeyinde yürütülecek çalışmalarda kullanması düşünülen araca ait görseller NASA tarafından yayınlandı. Batman filminde kullanılan Batmobile aracına benzetilen görüntülerde, söz konusu aracın 6 tekerlekli ve elektrikli bir motora sahip olduğu görülüyor.

2016 yılında iki kardeşin birlikte tasarlamaya başladıkları ve daha sonra NASA’nın dikkatini çeken aracın Mars görevinde kullanılacak araçların temelini oluşturacağı kaydediliyor. Söz konusu araç, NASA tarafından ABD turuna çıkarılarak Mars projesine desteğin arttırılması amaçlanıyor.

Mars görevi kapsamında halen cevabı bilinen Mars’a nasıl gidileceği ve Mars’a nasıl inileceği sorularının yanında, Mars’tan nasıl geri dönüleceği sorusunun yanıtı aranıyor. Mars atmosferi kalın olduğu için sürtünme ısısı yaratması söz konusu iken, dev bir aracın hızını azaltmak üzere paraşüt kullanılamayacak kadar da ince. MAV aracı için kullanılan şişme bir kalkan ses hızının yaklaşık 2,5-3 katına kadar aracı yavaşlattıktan sonra ayrılıyor. Daha sonraki aşamada ise, iniş modülünde bulunan füze motorları inişin tamamlanmasını sağlıyor. Yakıt üretimi konusunda da MAV Mars’a gidişinde yük ağırlığını azaltmak için dönüşte kullanacağı yakıtı depolamayacak, ancak dönüş için gerekli olan sıvı oksijen yakıtı ise, Mars’ın %95 karbondioksitten oluşan atmosferinden üretecek.

Dönüş için kalkışa hazırlık aşamasında ise astronotlar basınçlı bir uzay arabasında elbiselerini değiştirerek dünyayı herhangi bir bulaşıcı hastalığın gelmesi ihtimaline karşı önlem olarak Mars tozu bulaşmamış elbiseler giyecekler. Daha sonra bir tünel içerisinden yüzey aracını terk ederek MAV’a ulaşacaklar. Mars yüzeyinden kalkarak 43 saat süren bir yolculuk yapacak olan mürettebat, kızıl gezegenin yörüngesinde park etmiş bulunan dünyaya dönüş aracına ulaşacak.