Ana sayfa Bilim & Teknik Nasa Şu Ana Kadar Çekilmiş En Net Mars Fotoğraflarını Yayınladı.

Nasa Şu Ana Kadar Çekilmiş En Net Mars Fotoğraflarını Yayınladı.

PAYLAŞ

Teknolojinin hızlı gelişimi günümüzde birçok şeyi kolaylaştırdı. Geçmişte gerçekleşmesi imkansız görünen birçok olay günümüzde normal, basit hadiseler olarak görülmeye başlandı. Teknolojinin gelişmesiyle insanoğlunun uzaya yaptığı yolculuklar artmaya ve edindiği bilgiler çoğalmaya başlandı. Son dönemde özellikle “kızıl gezegen” Mars’la ilgili birçok araştırma yapılıyor. Geçen yıl sinemaya gire “Marslı” filmi büyük ilgi görmüş ve 88. Akademi Ödülleri’nde 7 dalda aday gösterildi. Bu alanda yapılan araştırmalardan biri de Ulusal Havacılık ve Uzay Dairesi NASA’nın 4 yıl önce Mars’a araştırmalar yapmak üzere yolladığı “Curiosity” adlı uzay aracı, şu ana kadarki en net ve detaylı Mars fotoğraflarını merkeze yolladı.

Bu yakın plan fotoğrafta Mars’taki kayaç yapısı ve milyonlarca yıl içerisinde oluşmuş jeolojik katmanlar net olarak görülebiliyor.
_91101328_pia21043_hires

Curiosity’nin bu karesi hem eğimli tepeciklerin hem de kaya tabakalarının bulunduğu ve ‘Murray Tepeleri’ olarak bilinen bölgeden._91101330_pia21042_hiresBu fotoğraftaysa, ufukta Gale kraterinin çeperi görünüyorpia21041