Ana sayfa Bilim & Teknik İOS 10 Geldi! İOS 10 Özellikleri!

İOS 10 Geldi! İOS 10 Özellikleri!

PAYLAŞ

Amerikan teknoloji devi Apple, son olarak Apple tutkunlarının merakla beklediği İphone 7 ve İphone 7 Plus’u yayınlamış ve genel olarak kullanıcıların olumlu görüş bildirdiği telefon, büyük ilgi çekmişti. Geçtiğimiz gün yazılım güncellemesine giden Apple, İOS 10’u yayınladı. Birçok değişikliği bünyesinde barından bu güncelleme aynı zamanda Apple’nin şu ana kadar gerçekleştirdiği en büyük işletim sistemi güncellemesi olarak dikkat çekiyor. Yeni güncelleme birçok güzel özellik içerirken, bazı sorunları da beraberinde getirdi. Kullanıcılardan bazıları İOS’u telefonlarına yüklerken telefonlarının çöktüğünü, indirme başladıktan sonra “siyah bir ekranla” karşılaştıklarını ve bazı kullanıcılarda İtunes bağlantı ekranı ile karşılaştıklarını belirtti. Bu sorun kullandığınız cihazın İtunes’a bağlanmasıyla çözülebiliyor. Ayrıca Apple da yaptığı açıklamada sorunların düzeltildiğini belirtti.

İOS 10 Özellikleri!ios-10-wide-0-0Yukarıda bahsettiğimiz gibi İOS 10 kullanıcıları memnun edecek birçok önemli değişiklik barındırıyor. İşte onlardan bazıları:

 • Kullanıcılar artık, cihazlarında yer alan fotoğrafları, yazıları vb. dökümanları Mac’te bir alana veya belgeye taşıyabileceksiniz
 • Artık sevdiğiniz birine mesaj atmak çok daha eğlenceli ve pratik. Apple’dan yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi: “Kendi el yazınızla bir mesaj gönderin. Arkadaşlarınız el yazınızın tıpkı bir kağıda yazılıyormuş gibi göründüğü bir animasyon izlesinler. Mesaj balonlarınızın görünümünü değiştirin. İster vurgulayarak isterseniz yüksek sesle söyleyin. Dilerseniz fısıldayın. Gizli bir mesaj veya fotoğraf gönderin, kaydırma hareketiyle içeriği ortaya çıkarın. Tüm ekranı kaplayan animasyonlarla “Doğum Günün Kutlu Olsun!” veya “Tebrikler!” gibi kutlama mesajları gönderin. Ne düşündüğünüzü göstermek için sadece bir dokunuşla altı hızlı yanıttan birini gönderin. Kişisel bir dokunuş ekleyin. Ateş topları, kalp atışları, çizimler ve çok daha fazlasını gönderin. Dilerseniz videoların üzerine çizim bile yapabilirsiniz.
 • Dijital asistan Siri de yeniliklerden nasibini aldı. Artık Siri ile sesli notları yazıya çevirebilecek, görüntülü arama yapabilecek ve kısa mesaj yazdırabileceksiniz.
 • Artık bildirimlerinizi okumak için telefonun tuş kilidini açmanıza gerek kalmayacak. Ekranın uyanması ve bildirimleri okunması için telefonu kaldırmanız yeterli olacak ve ekran kendiliğinden uyanacak.ios-10-notification-center-cleart-alert-iphone-screenshot-001-1200x803
 • Müzik dinlerken şarkı sözlerini de okumak, artık mümkün.
 • Bir diğer yeni özellik ise “Ev uygulaması” Apple bu uygulamayla ilgili açıklamasında şunları belirtti: “Yepyeni Ev uygulamasıyla ışıkları yakın, kapıların kilidini açın ve hatta panjurlarınızı kaldırın. Dilerseniz tüm bunları aynı anda yapın.”
 • Takvim, Hava Durumu ve Borsa gibi uygulamalara erişmek için, o uygulamaları açmaya gerek kalmayacak. “3D Touch” özelliğiyle bu bilgilere hızlıca göz atabileceksiniz. Ayrıca gelen bir mesaja cevap vermek için de ekran kilidini açmanıza gerek kalmayacak.
 • Telefonun harita uygulaması da yenilenen özelliklerden. Akıllı şehir rehberi artık rotanıza dair proaktif öneriler sunuyor.
  Güncelleme Alacak Telefonlar 
 • İphone 5 ve sonrasında yer alan modellere İOS 10 yüklenebilecek.
 • iPhone 6s, İphone 6s Plus, iPhone 6, iPhone 6 Plus, iPhone SE, iPhone 5s, İphone 5c, iPhone 5, iPad Pro 12.9 inç, iPad Pro 9.7 inç, iPad Air 2, iPad Air, iPad 4. nesil, iPad 3. nesil, iPad 2
  iPad mini 4, iPad mini 3, İpad mini 2, iPad mini