Ana sayfa Mobil Android İşletim Sistemi Nasıl Ortaya Çıktı?

Android İşletim Sistemi Nasıl Ortaya Çıktı?

PAYLAŞ

Akıllı telefonlar için Android işletim sistemi ilk kez Google şirketi tarafından ortaya çıkarılmış ve Linux Kernel işletim sistemi baz alınarak kodlanmış bir mobil işletim sistemidir. İlk kez Japonya’da üretilen akıllı telefonlardan sonra, bu teknoloji batı dünyası tarafından örnek alınmış ve geliştirilmiştir. Ancak Japonya’da bu telefonlar halka arz edilmemiştir. Google, projesini yaptığı bu işletim sisteminde ilk önce telefonu kullanımda kolaylık ilkesini benimsemiştir. Bu yüzden dokunmatik bir ekran geliştirilmiş, ekranın el hareketleriyle büyümesi ve küçülmesi sağlanmış, hatta ufak dokunuşlarla işlemlerin sona erdirilmesi ve başlatılması sağlanmıştır.

Bu sistemin ilk oluşturulduğu zaman ise 2002’lere kadar gidiyor. Ancak maalesef o zamanlar Android Inc. adlı şirketin sahibi olan kimseler bu sistemi piyasaya sokamadılar. Haziran 2005’te Google, Android’i 50 Milyon Amerikan Dolarına satın aldı ve var olan işletim sistemini, şirket çalışanlarıyla birlikte geliştirdi. Bu şekilde ilk Android telefon 22 Kasım 2008 yılında HTC firması ile beraber ortaya çıkarılmış oldu.

HTC’nin HTC Dream adını verdiği bu telefon ilk çıktığında yoğun ilgi gördü. Android 1.0 versiyonuyla çıkan bu telefon Türkiye’de T-Mobile G1 olarak satışa sunulmuştu. Aynı zamanda iOS haricinde ilk kez dokunmatik bir ekran klavyesi de ilk kez bu sistemler geliştirilmişti. Ancak dokunmatik klavyeye verilen ilk tepkiler iyi olmadığından dolayı daha sonra telefonun klavyeli daha değişik versiyonları da piyasaya sürüldü.

İlk piyasaya çıkışının ardından piyasada ilgi gören Android, bundan sonra birçok şirketle anlaştı. Şu an Google PlayStore’da yaklaşık 1 milyona yakın uygulaması bulunan bu sistemin kullanıcısı sayısı ise milyarları geçmiş durumda.