Ana sayfa Bilim & Teknik Dünyanın En Eski Fosili Bulundu!

Dünyanın En Eski Fosili Bulundu!

PAYLAŞ
Grönland’da, 3.6 milyar yaşında olduğu tespit edilen bir fosil bulundu. 4.5 milyar yaşında olan Dünya’dan biraz daha genç olan bu fosiller, dünyanın “en yaşlı yaşam izi” olarak belirlendi. 

Grönland’da çalışma yapan Avustralyalı yerbilimciler, dünyanın en eski fosili olduğunu söyledikleri ve 3.6 milyar yıl öncesine ait olduğu belirlenen bir organizmanın fosilini buldular.

Fosil bilim dünyasında büyük bir heyecan yaşattı. Aslında bu keşif dört yıl önce yapılmıştı, fakat Avustralyalı bilim adamları ünlü Nature dergisinde çıkan araştırmalarıyla bu keşfi yeni doğruladılar. Grönland’daki Isua bölgesindeki kırsal bir alanda yaptıkları araştırmalar sırasında, Wollongong Üniversitesi’nden yer bilimci Allen Nutman ve arkadaşları, ancak helikopterle gidilebilen bu bölgede, 1 ila 4 santimetre boylarında olduğunu söyledikleri ve koniye benzeyen bir fosil buldular.

Daha sonra yapılan labaratuvar araştırmalarında, fosillerin 3.6 milyar yıl önce yaşadığı tespit edildi. Tahmin edilebileceği gibi bu canlılar ilk atalarımız olan mikroorganizmalardan biri.

Şimdi yapılacak testlerden biri de karbon testi olacak. Eğer bu test de fosilin 3.6 milyar yaşında olduğunu söylerse, bu bilim dünyasında çığır açan bir buluş olacak. Çünkü daha önce bilinen en eski fosil, 220 milyon yıl daha genç olarak tarihlenmişti. Bu da, 4.5 milyar yaşındaki gezegenimizde ilk canlının ortaya çıkışının Dünya’nın oluşumundan yaklaşık 900 milyon yıl sonra gerçekleştiği anlamına geliyor.