Ana sayfa İnternet Dropbox’tan Uyarı: Şifrelerinizi Acil Değiştirin

Dropbox’tan Uyarı: Şifrelerinizi Acil Değiştirin

PAYLAŞ
2012 yılında ciddi bir güvenlik açığı nedeniyle birçok kullanıcılarının hesap bilgilerini çaldıran Dropbox, 2014 yılında da yine hacklenerek 7 milyon kullanıcının hesap giriş bilgilerini çaldırmıştı. 2016 yılına geldiğimizde ise Dropbox şimdi bu hataların bedelini ödüyor.

Dropbox’un  68 milyon 680 bin 741 kullanıcısının hesap bilgileri veri tabanı ticaret topluluğu ve Leakbase’in dosya kaynaklarında bulundu. Bu bilgilerin içerisinde e-posta adresleri ve hesap şifrelerinin olduğu belirlendi. İsmi açıklanmayan bir Dropbox çalışanı, Apple Insider’da çıkan bir habere göre bu sızıntıdaki verilerin doğruluğunu onayladı. Bilindiği gibi Dropbox geçtiğimiz hafta bazı kullanıcılarına güvenlik gerekçesiyle şifrelerini değiştirmelerini öneren bir e-posta göndermişti. Firmanın ne kadar sayıda kullanıcıya e-mail gönderdiği henüz bilinmiyor.

Dropbox söz konusu çalışmanın tedbir amaçlı olduğunu söylese de konuyla ilgili özür diledi ve daha fazla bilgi sahibi olmak isteyen kişileri kendi web sitesine çağırdı.

Dropbox Güvenlik Şefi Patrick Heim’den gelen bir açıklamaya göre Dropbox geçtiğimiz haftadan itibaren yoğun bir şekilde şifre yenileme işlemlerine başladı ve kullanıcılarını 2012 yılındaki hacklenme gerekçesiyle şifrelerini değiştirme konusunda uyardı. Kullanıcılar, şifre değiştirmedikleri takdirde artık eski şifreleriyle hesaplarına giremeyecekler.