Ana sayfa Bilim & Teknik Uzaylılardan Mesaj Mı Var? Ruslar 94 Işık Yılı Mesafeden Gelen İlginç Bir...

Uzaylılardan Mesaj Mı Var? Ruslar 94 Işık Yılı Mesafeden Gelen İlginç Bir Sinyal Keşfetti

PAYLAŞ
Rus teleskopları tarafından yakalanan ve 94 ışık yılı uzaklıktan gelen bir radyo sinyali bilim adamlarını heyecanlandırdı. Şimdi tartışılan konu bu sinyalin “uzaylılardan gelip gelmediği!”

HD 16459 adlı bir yıldızın yakınından gelen ve çok güçlü olduğu belirlenen bu sinyalle ilgili CNN International’e konuşan İtalyan astronom Claudio Maccone, sinyali “dünya dışı zeka için güçlü bir aday” olarak nitelendirdi.

Dünya dışı yaşam alanında araştırmalar yapan METI International’in başkanı Douglas Vakoch, yaptığı açıklamada sinyalin güneşe benzeyen bir yıldızın yakınlarından geldiğini ve eğer sinyal yapaysa, bunun ancak insanlıktan daha fazla gelişmiş bir topluluk tarafından üretilebilecek güçte olduğunu belirtti.

Bu arada, Sovyet astronom Nikolay Kardaşev’in adıyla anılan Kardaşev ölçeğine göre, gelen sinyal eğer bir yaşam alanından geliyorsa, bu uygarlığın seviyesi 2. tip bir uygarlık oluyor.

İlk olarak Rus teleskopunun tespit ettiği bu sinyali incelemek için dünyanın her yanından güçlü teleskoplarla HD 16459 yıldızı inceleme atına alındı. Şimdilik sinyalin bir benzerine rastlanmadı ancak çalışmalar sürüyor.

Gelen sinyalin uzaylılardan geldiğine dair yapılan teoriler hakkında konuşan SETI Enstitüsü’nden Seth Shostak, bu sinyalin dünya dışı bir topluluktan gelmiş olabileceğini ama bunun kanıtlanmadığı sürece bu sinyalin “ilginç” bir sinyal olarak kalacağını söyledi.