Ana sayfa Bilim & Teknik “Mars’ta Yaşam” Projesi Sona Erdi, Bilim Adamları Ailelerine Kavuştu

“Mars’ta Yaşam” Projesi Sona Erdi, Bilim Adamları Ailelerine Kavuştu

PAYLAŞ
Geçen yıl “Mars’ta Yaşam” simülasyonuna katılan altı bilim insanı, 365 gün süren görevlerinin ardından nihayet sevenlerine kavuştu. Simülasyon, Amerika Birleşik Devletleri’nin Hawaii kentinde uygulanıyordu.

6 bilim insanı, Hawaii Üniversitesi tarafından yapılan ve ABD Ulusal Havacılık Ve Uzay Dairesi’nin (NASA)’nın finanse ettiği “Mars One” projesi kapsamında, bin metre karelik bir kubbe içinde bir yıl boyunca çeşitli çalışmalar gerçekleştirdi. Kubbe, Mauna Lao Yanardağı’nın tepesine kurulmuştu ve enerjisini de güneş panellerinden sağlıyordu.

Çalışmanın ardından açıklamalarda bulunan Alman fizikçi Christiane Heinicke, “Kuru zeminden su elde edilebileceği anlaşıldı. Bu Mars’ta da işe yarayacak. Mars’ta oluşturulacak sera ile orada da su elde edebiliriz.” dedi.

Mars’a yapılacak ilk insanlı yolculuk için gerçekleştirilen proje kapsamında 6 kişi 2 bin 500 metre yüksekliğinde Mars benzeri bir ortamda, tamamen izole bir şekilde 365 gün yaşadılar. Almanya, Fransa ve Amerika’dan gönüllü uzman altı kişinin katılımıyla gerçekleştirilen proje Mars’a yolculuk konusunda NASA’ya önemli veriler sağladı.

Bir nevi denek olarak da kullanılan 6 kişilik ekip, Mars’a yapılacak yolculuk sırasında psikolojik açıdan yaşanacak birtakım aksaklıkların da gözlenebilmesi için bir yıl boyunca izlendi, anketlere tabi tutuldu.

Bilindiği gibi daha önce de Rusya tam 520 gün süren bir simülasyon gerçekleştirmişti. “Mars One” projesi bu bakımdan yapılan ikinci en uzun deney oldu.