Ana sayfa Bilim & Teknik NASA’nın Uzay Aracı Jüpiter’e Ulaştı, Fotoğraflarını Çekti

NASA’nın Uzay Aracı Jüpiter’e Ulaştı, Fotoğraflarını Çekti

PAYLAŞ
NASA’nın Jüpiter’le ilgili veri toplama amaçlı gönderdiği uzay aracı Juno, Jüpiter’in yörüngesine girdi ve görüntüler elde etmeye başladı.

Juno, Jüpiter’in yörüngesine yerleşti ve 1 hafta sonra da gezegene dair ilk görüntüleri NASA’ya ulaştırdı. Bu görüntülerin Jüpiter’le ilgili daha önce hiç olmadığı kadar en net ve en yakın görüntüler olduğu söyleniyor.

Juno, “Perijove Geçişi” olarak bahsedilen aşamayı geride bıraktı ve bundan sonra tamamiyle NASA’nın kontrolünde olacak. NASA’dan yapılan açıklamaya göre Juno uzay aracı Jüpiter’e 2500 mil (yaklaşık 4000 kilometre) kadar yaklaşacak.

Bu mesafeden daha fazla yaklaşılmasının son derece riskli olduğu düşünülüyor zira Jüpiter, yüzeyinde yüksek radyasyon barındırıyor ve Juno’nun ufak bir yörünge değişikliği nedeniyle büyük felaketlere yol açabileceği söyleniyor.

NASA, Juno’nun görevini başarıyla yerine getirmesinin ardından birçok görüntüye ulaşacaklarını ve bu görüntülerin Jüpiter’le ilgili gelmiş geçmiş en en net görüntüler olacağını açıklayarak, Jüpiter’le ilgili çok fazla sayıda yeni bilgiye sahip olacaklarının altını çizdi. Örneğin bu yeni görüntüler Jüpiter’in bir çekirdeği var mı yok mu sorusunun yanıtına cevap verecek.

NASA,  elde edilen görüntülerin önümüzdeki hafta kamuoyuyla paylaşılacağını açıkladı.