Ana sayfa Teknoloji Genel Domino’s, Drone’larla Pizza Dağıtacak

Domino’s, Drone’larla Pizza Dağıtacak

PAYLAŞ

Ünlü pizza dağıtım şirketi Domino’s Pizza, bundan böyle siparişlerini dronelarla da ulaştırmaya başlayacağını açıkladı. Peki bu hizmet hangi ülkelerde sağlanacak?

Teknoloji geliştikçe geleneksel sipariş ulaştırma yöntemleri de değişiyor, gelişiyor. ABD’nin uluslararası alanda çalışan pizza üretim ve dağıtım şirketi Domino’s Pizza, bugünden itibaren bazı ülkelerde drone ile siparişlerini müşterilerine ulaştıracağını açıkladı.

Bunun ilk deneyimleri Yeni Zelanda’da yapıldı. İnsansız hava araçları drone’lar yöntemiyle verilen siparişler yerine ulaştırıldı.

En verimli sipariş ulaştırma yöntemini araştıran Domino’s Pizza, Flirtey şirketiyle anlaşarak projeyi hayata geçirdi.

Bu sayede hem maliyetleri hem de siparişi ulaştırma hızını düşürmeyi planlayan Domino’s, yeni projesiyle müşterilerine siparişlerini daha hızlı ulaştırmayı hedefliyor.

Domino’s Pizza, uzun bir zamandır test aşamalarını sürdürüyordu ve yapılan açıklamaya göre pizzaların ulaştırılmasında herhangi bir ürün bozulması ya da sipariş yerine zamanında ulaşamama gibi bir problemle karşılaşılmadı.

Şu anda robot ve klasik motorlu kurye aracılığıyla siparişlerini müşterilere ulaştıran Domino’s Pizza, bunun yanına bir de drone yöntemini ekledi. Şirket ileriki yıllarda klasik yöntemlerin yerine tamamen insansız hava araçlarıyla sipariş götürme sistemine geçmeyi planlıyor.

 

Domino’s Pizza, Yeni Zelanda’nın ardından en kısa zamanda Avustralya, Belçika, Hollanda, Almanya, Fransa, Japonya’da da drone’larla sipariş ulaştırmayı hedefliyor.