Ana sayfa İnternet Google’dan Yapay Zeka Teknolojisi Geiyor

Google’dan Yapay Zeka Teknolojisi Geiyor

PAYLAŞ
Akıllı telefonların hayatımıza girmesiyle kullanıcılar için birçok sıkıntılı durum da ortaya çıkabiliyor. Telefonlardaki depolama alanını daha tasarruflu kullanmak herkesin hedefi. Google, bu konuda bizlere yardımcı olmak amacıyla yapay zeka teknolojisinden yararlanarak görsellerin daha az alan kaplamasını sağlayacak.

Multimedya özelliklerinin giderek daha fazla kullanılmaya başlamasıyla beraber akıllı telefonlardaki depolama alanı birçoğumuza yetmiyor. Çoğu telefonun standart 16 GB hafızayla satışa sunulduğunu düşünecek olursak, bu konuda telefon üreticilerinin bir çözüm bulması gerektiği ortada. Ama onlardan önce imdadımıza Google yetişecek gibi!

Google, telefonlarda bulunan binlerce görselin boyutunda küçültmelere gidecek. Bunun için bir tür yapay zeka teknolojisinden yararlanacak olan Google, rastgele seçeceği altı milyon görselin 32×32 piksellik boyutlarını sıkıştırarak bir nöral ağ içerisinde depolayacak.

Ayrıca bu boyutların daha da sıkıştırılabileceğini düşünen Google, her bir görsel için en az sıkıştırılmış fragmanları kullanacak. Halihazırdaki sıkıştırma araçlarının sıkıştırma işlevini yeterince güçlü yapamadığını göz önünde bulunduran şirket, geliştireceği nöral ağ sayesinde bir görselin boyutunu çok daha verimli şekilde küçültmeyi planlıyor.