Ana sayfa Mobil iPhone Hacklendi, Apple’dan Güncelleme Geldi!

iPhone Hacklendi, Apple’dan Güncelleme Geldi!

PAYLAŞ
Apple, bugün iOS 9.3.5 güncellemesini yayınladı. iPhone, iPad ve iPod’lar için geçerli olan güncellemenin asıl amacı yeni bir özellik getirmekten çok, büyük bir güvenlik açığını kapamaya yönelik.

Apple, iOS 9.3.5 güncellemesini herkesin edinmesini ve acele edilmesini öneriyor. Bugün Amerika’nın ünlü gazetelerinden New York Times’ta çıkan bir habere göre İsrailli birtakım silah satıcıları iPhone’un bir açığını bularak iPhone’ları hackledi. Gazeteciler ve siyasetçilerin mobil cihazlar üzerinden hareketlerini inceleyen casuslar, iOS’ta ciddi bir güvenlik açığını tespit ettiler ve bundan yararlandılar. Mesajları ve e-mailleri okumalarını sağlayan güvenlik açığı sayesinde kişilerin sesleri, konumları ve telefon görüşmelerine de erişebilmek mümkün olmuş. Olayın ortaya çıkması üzerine Apple apar topar çalışmalara başladı ve gün içinde yeni bir güncelleme getirerek iOS 9.3.5’i yayınladı.

Peki yeni güncelleme nasıl yüklenecek? Bunun yöntemi çok basit. iOS 9.3.5 güncellemesini indirmek için telefondan Ayarlar – Genel – Yazılım güncelleme menüsünü kullanmanız gerekiyor. Diğer bir seçenek de telefonları bilgisayara bağlamak ve iTunes üzerinden güncelleme yapmak. Güncelleme ciddi bir güvenlik açığını kapattığı için acele edilmesi ve bir an önce telefonlara indirilmesi gerekiyor. Ayrıca büyük bir yer kaplamadığı için de telefonunuzdan veri silmeniz gerekmiyor.