Ana sayfa Mobil iPhone 6’da Dokunmatik Ekran Sorunu Ortaya Çıktı

iPhone 6’da Dokunmatik Ekran Sorunu Ortaya Çıktı

PAYLAŞ

iPhone 6 kullanıcıları son zamanlarda yeni bir sorunla karşı karşıya. Telefonların eskimesiyle beraber dokunmatikte sıkıntı yaşıyorsanız yalnız değilsiniz…

iPhone 6 ve iPhone 6 Plus kullanıyorsanız ve telefonunuz biraz da eskidiyse, dokunmatik ekranda bir problemle karşılaşmanız yüksek ihtimal. Ekrana dokunduğunuzda telefon tepki göstermiyorsa ve ekran üzerinde titreşen tuhaf bir gri çubuk görüyorsanız telefonunuzun dokunmatik özelliğinin yavaş yavaş yitirildiğini bilmenizde fayda var.

Bu sorun aslında iPhone 6’ların çıkışından bu yana gündemde, ama telefonların eskimesiyle beraber bu durum ayyuka çıkmaya başladı. iFixit’in yeni raporuna göre iPhone 6 ve iPhone 6 Plus’lardaki anakartların tasarımından dolayı, eskiyen telefonlarda böyle bir sorun ortaya çıkmaya başladı. “Dokunma hastalığı” (Touch Diesase) adı verilen bu problem, normal kullanım ve düşürmeler nedeniyle telefon içindeki kartın bağlantılarını eskitebiliyor ve entegre kartların bağlantısında ciddi bozulmalara yol açıyor. Bunun neticesinde de telefonun dokunmatik ekranında tepkisizlik, işlevselsizlik meydana geliyor.

Jessa Jones gibi tamir uzmanlarına göre sorunun iPhone 6 ve 6 Plus’ta yaşanmasının nedeni Apple’ın “underfill” adlı dokunmatik entegre kartlarını destekleyen karışımı kullanmamasından kaynaklanıyor.