Ana sayfa İnternet Google O Siteleri Cezalandıracak!

Google O Siteleri Cezalandıracak!

PAYLAŞ
İnternet sitelerinde çıkan reklamlardan, uyarılardan ve açılır pencerelerden bıktınız mı? Merak etmeyin, Google sizi düşünüyor! Artık açılır pencerelerle sizi rahatsız eden internet siteleri, Google aramalarında geri sıralara düşecek. Ama yalnızca mobilde.

Web dünyasında reklamlardan yeterince bıkmışken bir de sitelerin kendi içinde açılır pencerelere (popup) başvurması bizi çileden çıkarıyor. Ünlü arama motoru devi Google, bu konuda kullanıcılar için bir çözüm getirerek, mobil web sitelerine karşı önlem alıyor.

Buna göre, Ocak 2017’den itibaren mobil üzerinden yapılan aramalarda, davetsiz reklamlar ve açılır pencereler gösteren siteler arama sonuçlarında ilk sıralarda veya ilk sayfalarda gözükmeyecek, arka sıralara düşecekler. Böylelikle kullanıcılar kendilerini rahatsız etmeyecek türden sitelere erişebilecek.

Öte yandan, siteler reklamlar konusunda uyarılarda bulunuyorsa ya da makul ölçüde popup reklamlar gösteriyorsa Google bu konuda müsamaha gösterecek. Ama “devam etmek için tıkla” gibi popuplar ya da sitenin kendisine ait açılır pencereler, o sitenin arama sonuçlarında gerilere düşmesine neden olacak.