Ana sayfa İnternet İnternetin 25. Yılında Dünyanın Yarısı Hala İnternet Kullanmıyor!

İnternetin 25. Yılında Dünyanın Yarısı Hala İnternet Kullanmıyor!

PAYLAŞ
İnternet, 25 yıl önce dünyamıza girdi. “WWW” protokolünün ortaya çıkmasıyla dünyamızı değiştirdi. Ama aradan geçen bunca zamana rağmen halen dünyanın yarısı internete erişemiyor.

Dünyada internet kullanımıyla ilgili hazırlanan bir istatistiğe göre dünyanın yalnızca %47’si internete erişebiliyor. Nüfusun geri kalanı ise hayatını internetsiz bir şekilde devam ettiriyor. Bu durum küresel internet kullanımıyla ilgili çarpıcı bir bilgi veriyor olsa gerek.

Bunun nedenlerini düşündüğümüzde biraz da dünyanın ekonomisiyle ilgili bilgilerimizi güncellememiz gerekiyor. 2005 yılı Dünya Bankası raporuna göre dünya genelinde 1 milyar 350 milyon kişi günde 1 dolardan daha az bir para kazanıyor ve bu şartlarda geçimini sağlamaya çalışıyor. Aynı araştırmaya göre dünya üzerindeki 3,5 milyar insanın toplam gelirine sahip 85 tane multi-zengin bulunuyor! Hal böyle olunca, dünyanın yarısına neden hala teknolojinin ve internetin erişmediğinin cevabını bulmak çok uzun sürmüyor.

Ayrıca dünya üzerindeki her 4 kişiden biri elektriksiz yaşıyor. Bu da yine internet kullanımını etkileyen unsurlardan biri.

Dünyanın en yoğun internet kullanımına sahip bölgesi Avrupa. Avrupa’nın %79’u internet kullanıyor. Bu konuda en şanssız bölge ise tahmin edilebileceği gibi Afrika. Burada internet kullanım yoğunluğu yalnızca %25!