Ana sayfa Teknoloji Genel Telefonlarınızın Sarj Sorunu Artık Tarih Olabilir!

Telefonlarınızın Sarj Sorunu Artık Tarih Olabilir!

PAYLAŞ
ABD’nin MIT üniversitesi öğrencileri tarafından kurulan SolidEnergy şirketinin bünyesinden çıkacak olan yeni telefon pilleri sayesinde akıllı telefonlardaki şarj ömründe devrim niteliğinde bir yenilik geliyor.

Geçtiğimiz yıl yatırımcılara sunulan planın beğenilmesi sonucu 12 milyon dolarlık yatırım bütçesi toplayan SolidEnergy, ürettiği yeni telefon pilini güvenlik testlerinden geçirdi ve ilk olarak Kasım’da drone’larda kullanmayı planlıyor. Satışa sunulacak olan pilin otomobillerde, telefonlarda, giyilebilir teknolojilerde ve diğer taşınabilir cihazlarda kullanılabilmesi mümkün olacak. Şirket CEO’su Qichao Hu, pilin boyutunun lityum iyon pil ile aynı boyutta tutularak dayanıklılığını iki katına çıkaracaklarını söylüyor.

Yeni pil teknolojisiyle, pillerde kullanılan grafitin yerine lityum folyo kullanılacak. Bu folyo sayesinde daha fazla iyon saklanacak ve pil ömrü uzayacak. Firma yeni pilleri 2017’nin başında telefonlara, 2018’de ise elektronik otomobillere uygulamayı planlıyor.

Yeni pilin fiyatının yüksek olacağını söyleyen firma yetkilileri, pillerin yine de yüksek düzeyde satış tutarına ulaşacağını düşünüyor.

Özellikle akıllı telefon kullanıcılarının en büyük sorunu olan şarj sorunu, bu sayede ciddi ölçüde azalacak. Şarjı içinde daha fazla tutan yeni piller sayesinde telefonların şarjları en azından iki katı daha fazla dayanacak.