Ana sayfa Teknoloji Genel Olimpiyatlarda Verilen Altın Madalyanın Ne Kadarı Altın?

Olimpiyatlarda Verilen Altın Madalyanın Ne Kadarı Altın?

PAYLAŞ
Olimpiyatlarda verilen altın madalyanın maddi değeri tam olarak ne kadar? Altın madalyanın ne kadarı altından oluşuyor?

Rio Olimpiyatları tüm hızyla sürüyor. Ancak ne yazık ki madalya ve başarı elde etme açısından ülkemiz gayet kötü durumda. Şu anki başarıların ve madalyaların sayısı gayet az olmakla birlikte bazıları da devşirme olarak nitelendirilen ve gelişimini Türkiye’de sağlamamış olan sporcularımızdan geldi. Peki olimpiyatlarda verilen altın madalyaların durumu ne?

Modern olimpiyatlarda birinci olanlara altın madalya verilme uygulaması 1904’ten beri devam ediyor. ankara escort İlk olarak 1904 yılında ABD’de düzenlenen olimpiyatlarda altın madalya ödüllendirmesine başlanılmış. O günden bu yana da olimpiyatlar başta olmak üzere bir çok sportif organizayonda altın madalya ödeüllendirmesi devam etmekte.

rio1

Ne yazık ki ödül olarak verilen altın madalya saf altın değil. Rio 2016 Olimpiyat oyunlarında başarılı olan sporculara verilen altın madalyanın sadece %1.2’si altından oluşuyor. Madalyanın %98.2’si ise gümüşten oluşmakta.

Bu verilere bakarak altın madalyanın maddi değerini hesaplarsak değerin sadece 565 dolar olduğunu görmekteyiz. Altın madalyanın tamamı altından oluşsaydı değeri 21.000 dolar olacaktı.

Gümüş ve Bronz Madalyalarda Durum

Rio Olimpiyatları’nda dağıtılan gümüş madalyaların tamamı gümüşten oluşuyor. Bronz madalyalar ise %95 bakır ve %5 çinko karışımına sahip.

Ancak bu durum sizi yanıltmasın. Zaten sporcuların herhangi bir şekilde bu madalyaları satması ve maddi gelire dönüştürmesi söz konusu değil. Sporcular aynı zamanda aldıkları madalya ve başarılara göre ülkelerinden de ödül alıyorlar. Türkiye’de ise olimpiyatlarda altın madalya kazanmış sporculara 1000 cumhuriyet altını (840 bin TL), gümüş madalya kazanan sporculara 600 cumhuriyet altını (504 bin TL), bronz madalya kazanan sporcular ise 300 cumhuriyet altını (252 bin TL) ile ödüllendirilmekte.