Ana sayfa Teknoloji Genel E ticarette başarının sırrı

E ticarette başarının sırrı

PAYLAŞ

E-ticarette daha fazla satış gerçekleştirebilmeniz için geleneksel ticaretin üzerine koymanız gereken oldukça fazla durum vardır. Sonuçta bir fiziksel mağazanız yok ve sokaktan geçen kişiler sizin müşterileriniz olmayacaklar öncelikli olarak sitenizi ziyaret eden ziyaretçilerinizi müşteriye dönüştürmeniz ilk adımınız olmalıdır bunun içinde site içerisinde mutlaka bir güven ortamı oluşturmanınız gerekmektedir.

Daha fazla satış gerçekleştirmek için yapmanız ve yapmamanız gerekenlere listeler halinde bakalım.

Site tasarımına ne kadar önem veriyorsunuz

Aslında çoğu kişi tarafından en son öncelikli durum olan tasarımsal düzen bizim için ve e-ticarette gerçekten uzman olan kişiler için en öncelikli durumdur. Artık mobil ticaretin popüleritesi oldukça üst düzeyde bulunuyor bu yüzden sitenizde mutlaka duyarlı tasarım kullanmaya önem gösterin telefondan sitenizi ziyaret eden bir müşteri site içerisinde rahat dolaşabilsin ve istediği ürünü kolayca bulabilsin yine aynı şekil tabletten sitenizi ziyaret eden bir müşteride istediği ürüne kolayca ulaşabilsin yani farklı boyutlardaki cihazlar için farklı tasarımlar kullanmaya önem gösterin tasarım konusunda uzmanlığınız bulunmuyorsa bu konuda destek almaya önem gösterin.

Müşteriler sitenizi ne kadar kolay bulabiliyor

Giriş cümlemizde de üzerinde durduğumuz konuyu biraz daha açalım, belirttiğimiz gibi bir fiziksel mağazanız bulunmuyor sokaktan geçen bir kişiyi müşteriye dönüştüremeyeceksiniz. Bu yüzden mutlaka internet reklamları ve SEO konusunda yatırım yapın. İnternet reklamları konusunda Google Adwords ekibinden ücretsiz olarak destek alabilirsiniz SEO konusunda ise uzman firmalardan destek alabilirsiniz.

Düzenli analiz yapın

Daha fazla satış gerçekleştirmek için matematikte popüler olan deneme yanılma yöntemini kullanın. Örneğin ücretiz kargo limitinizi değiştirin, ürünlerinizi kargo dahil olarak fiyatlandırın bu şekilde bir psikolojik algı oluşturun. İndirim kuponları verin bu şekilde satış oranlarınızın hangi durumlarda daha fazla olduğunu test edebilir ve sizin için en uygun olanı uygulayabilirsiniz.

Uzman kişiler çalıştırın

Müşterilerinizle düzenli olarak iletişim halinde olan bir çalışan bulundurmaya özen gösterin. Hem tedarik, hem paketleme hem de pazarlama alanıyla ilginen bir kişi kısa zaman içerisinde verimli çalışmasını sonlandırır bu şekilde işler geriye dönük işlemeye başlar.

Müşterilerinizi dinleyin

Bir önceki madde de bahsettiğimiz gibi müşterilerle düzenli şekilde iletişim kuran bir ekip kurmaya özen gösterin. Ürün teslimatı sonrası müşterileriniz ile iletişime geçerek siparişten teslimat sürecine kadar geçen süre için düşüncelerini alın. Onların her türlü eleştirisini dikkate alın ve uygun olmayan durumlar için hızlı bir şekilde çözüm üretin.

E-posta bülteni oluşturun

Artık müşterilerinize sms yollayamıyorsunuz reklam dışarısında müşteriye yeni kampanya ve avantajları bildirebileceğiniz tek kanal e-posta yollamaktır bu yöntem ücretsiz olduğundan bir bütçe ayırmak durumunda değilsiniz.

Kontrollü davranın

Çok satış yapmak kimi zaman beklenildiği gibi çok daha fazla kazanç anlamına gelmiyor bu yüzden reklam bütçenizi belirlerken dikkatli olun. Kar oranınızı yüksek belirleyin, her alanda olduğu gibi rekabet internet üzerinde de bulunuyor.

Son olarak çabuk pes etmeyin

İnternetten satış gerçekleştirmek sanıldığı kadar kolay değil o yüzden sürekli olarak yeni şeyler test etmeli ve başarı gelene kadar yeniliklere devam etmelisiniz.