Ana sayfa Mobil Lenovo PHAB2

Lenovo PHAB2

PAYLAŞ

Tech World’de tanıtılan ve Google Tango teknolojisini ilk defa kullanan akıllı telefonlardan bir tanesi olan Lenovo PHAB2 devasa ekran boyutuyla sanal gerçekliğe yeni bir boyut kazandırmayı amaçlıyor. Lenovo PHAB2 Plus ve Lenovo PHAB2 Pro ile birlikte tanıtılan ve bu iki model arasında giriş modeli olarak adlandırılan Lenovo PHAB2 akıllı telefona detaylı bir bakış atıyoruz.

lenovo_phab2

Android 6 işletim sistemini kullanan Lenovo PHAB2, 225 gram ağırlığında geliyor buda neredeyse bir tablet ağırlığıyla eşdeğer bir rakam diyebiliriz. Ağırlık açısından akıllı telefonlarda neredeyse 1.5 kat daha ağır olan Lenovo PHAB2 için negatif yönlü eleştiri yapmak telefonun sunduklarına ve boyutuna göre oldukça zor gibi gözüküyor. Gri ve altın olmak üzere iki farklı renk seçeneğiyle piyasaya sürülecek.

Lenovo PHAB2’in ekran özelliklerine bakacak olursak 6.4 inç devasa bir ekran boyutu bulunuyor neredeyse bir tablet boyutunda bulunan cihazın 720 x 1080 p gibi biraz düşük çözünürlükte ekran çözünürlüğü bulunuyor. 220 ppi piksel yoğunluğuda ekran özellikleri açısından telefonu biraz geri plana atıyor. IPS LCD ekran teknolojisine sahip ekranda çizilmelere karşı dayanıklı camda kullanılmamış mutlaka kırılmaz cam ile ekranın korunması gerekiyor.

Telefonun kamera özelliklerine bakacak olursak 13 MP arka kamerası ve öz çekim tutkunları içinde 5 MP ön kamerası bulunuyor. Farklı olarak kamerası için yorumlayacağımız bir özellik yer almıyor. Bu açıdan da Lenovo PHAB2 kendisiyle birlikte tanıtılan Lenovo PHAB2 Pro ve Lenovo PHAB2 Plus modellerine göre özellik açısından kendini geri plana atıyor.

Cihazın donanımsal özelliklerine bakacak olursak yine hayal kırıklığıyla karşılaşmamak elde değil. Dört çekirdekli MediaTek işlemci kullanırken grafik işlemcisi ise Mali T-720 gibi kullanıcıların tepkisini çekecek bir model kullanılmış. Oyun tutkunlarının ihtiyaçlarına strandartlara göre cevap vermesi oldukça zor görünüyor.  3 GB RAM kullanılan cihazın dahili depolama alanı ise 32 GB bu rakam microSD kart desteğiyle birlikte 128 GB’a kadar çıkartılabiliyor.

Telefonun büyüklüğüne göre cihazda batarya kullanılmış bu açıdan olumlu bir özellik olarak sayabiliriz. Tam 4050 mAh batarya ile 32 saat boyunca telefonla konuşma yapılabiliyor ve 14 günde telefon konuşması beklemeye alınabiliyor.  Bu batarya ile 12 saat aralıksız olarak YouTube üzerinden video izlebilir ya da normal bir kullanımda cihaz 4 güne kadar açık kalabilir.

LTE bağlantısı ile yüksek mobil veri imkanı sunan Lenovo PHAB2, USB 2.0 ve micro USB gibi bağlantı özelliklerini de destekliyor.

Cihazın artı ve eksi yönlerini sıralacak olursak. Yüksek ekran boyutu artı yönlerine açısından ilk sıraya koyacağımız maddeler arasında kendine rahatlıkla yer bulabiliyor. Çift SIM kart desteğinin de olduğunu belirtelim ve artı bir özellik olarak listemize koyalım. Yine 3 GB RAM  donanımsal açıdan önemli bir artı ayrıca 4G bağlantısı Lenovo PHAB2’nin önemli pozitif özellikleri arasında yer alıyor. Cihazın eksi özelliklerine bakarsak sadece düşük piksel yoğunluğundan söz edebiliriz ancak telefonu yüceltirsek işlemci modelinin tercihinden ve düşük ekran çözünürlüğünden bahsedebiliriz.

Cihaz bahar döneminin yani Eylül ayının başlarında kullanıcılarla buluşacak.