Ana sayfa Teknoloji Genel Uber’in Sürücüsüz Otomobili Yakında Yollarda

Uber’in Sürücüsüz Otomobili Yakında Yollarda

PAYLAŞ

Ulaşım uygulaması olan ve uygulamayı indiren kişilerin telefonlarından taksi çağırır gibi araç çağırabildiği Uber bir çok yerde taksicilerden tepki toplamıştı. Taksiciler gelirlerini azalttığı ve müşterilerini çaldığı gerekçesiyle Uber’e karşı çıkmış ve davalar açmıştı. Ancak Uber, tüm bu olumsuzluklara rağmen büyümeye devam etti ve özellikle Avrupa’da geniş kitlelere ulaşmayı başardı. İstanbul’da da büyümeye çalışan Uber maalesef Avrupa ve ABD’deki kadar hızlı gelişemiyor. Çünkü İstanbul’da Uber vasıtasıyla yolcu taşıyan araçlar polis tarafından durdurulur ve Uber olduğu anlaşılırsa araçları bağlanıyor.

surucusuz-otomobil-uber.jpg

Teknolojiye ayak uydurarak bir mobil uygulama vasıtasıyla çok geniş kitlelere ulaşan Uber yine teknolojiyi takip ederek sürücüsüz otomobilleri piyasaya sürmeye hazırlanıyor. Nitekim sürücüsüz otomobilleri test ettiğini de Mayıs ayında duyurmuştu.

Sürücüsüz otomobil özelliği için üzerinde çeşitli geliştirmeler yapılmış olan Volvo XC90 araçlar Uber’in piyasaya süreceği ilk sürücüsüz otomobiller olacak. Şu an için araçlar tek başına trafiğe çıkmayacak. Araçta bulunan yardımcı pilot yaşanacak bir olumsuzlukta kontrolü ele alacak. İlk olarak Pittsburgh pilot bölge olarak kullanılacak. Uygulamanın sürücüsüz otomobil göndereceği müşterileri nasıl seçeceği henüz belli değil. Ancak 2021 yılında tüm araçlarının sürücüsüz olması planlanıyor.