Ana sayfa Teknoloji Genel Türk Polisine Yerli Drone: Akıncı 3000

Türk Polisine Yerli Drone: Akıncı 3000

PAYLAŞ

Dronelar birkaç yıldır artan bir kullanım grafiğine sahip. Daha önce askeri alanda kullanılan ve izleme, bombalama özelliğine sahip İHA’lar olarak karşımıza çıkan ilk dronelar giderek sivillerin de kullanabileceği şekilde evrimleşti. Şimdiyse drone deyince aklımıza ilk olarak genellikle 4 ya da 6 pervaneye sahip quadro copter ya da hexa copterler geliyor.

Son günlerde teknolojiye ve çekimlere meraklı olan bir çok insanın elinde görmüş olduğumuz bu dronelar havada yükselerek iyi bir görüş açısı sunmasıyla da büyük avantaj sağlıyor. Son yıllarda bazı güvenlik sorunlarına yol açabileceği düşüncesiyle bazı şehirlerde ya da ülkelerde drone uçuşlarının yasaklandığını da gördük.

Emniyet Teşkilatı da gerekli durumlarda kullanmak ve havadan gözlem yapabilmek için Akıncı 3000 isimli drone araca sahip oluyor. Göktürk A.Ş. ile ortak çalışma yürüten ASELSAN tarafından geliştirilen AKINCI 3000, 45 dakika kadar uçuş süresine sahip. Üç bin metre irtifa ve saatte 90 km hıza ulaşabilmesiyle dikkat çekici özelliklere sahip. Aşağıdaki videodan Akıncı 300’ün yapım aşamasını ve bazı testlerini görebilirsiniz.