Ana sayfa Sosyal Ağlar Facebook’a Yeni Özellik Geliyor

Facebook’a Yeni Özellik Geliyor

PAYLAŞ

Haber kaynağının Facebook kullanıcılarına daha fazla bilgi verebilmesi ve kullanıcıların ilgi alanına doğrudan hitap edebilmesi için önemli bir yenilik getiriyor.

Sıralama sinyali“nden faydalanılarak geliştirilecek bu özelik son kullanıcıya yönelik olumlu gelişmeler sağlayacak. Facebook’ta reklam yaparak ziyaretçi çekme peşinde olan bazı internet siteleri “click bait” adı verilen tıklama tuzağı stratejini kullanarak ilgisiz yazı ve içeriklere facebook kullanıcına yönlendirmekteydi. Bir süredir facebook tık tuzağı olarak paylaşılan içeriklere önlem getirmenin peşinde.

Yeni gelecek olan sıralama sinyaline dayalı özellik de tık tuzağına bir nebze çözüm olabilir. Sistem şöyle işleyecek: Facebook’ta mevcut olan Feed Quality Program üyeleri içerikleri inceleyerek 1 ile 5 arasında değer verecek. Feed Quality Program, her gün kullanıcılar tarafından cevaplanan binlerce anketten ve facebook tarafından kendilerine ücret ödenen çalışanlardan oluşuyor. Olumlu puan verilen içerikler içinse neden olumlu görüldüğüne dair soru yöneltilecek. Tüm bu puanlar ve gerekçeler biraraya toplanarak sıralama sinyali oluşturulup ilginizi çekebilecek içerikler haber kaynağınızda karşınıza çıkacak.

Gelecek olan özellik bazı ek özellikler de taşıyabilir. Örneğin sıralama sinyali içeriği ilgi seviyesine göre sıralandırdığı gibi ayrıca konusuna göre de sıralayarak son kullanıcıya yardımcı olabilir. Bu özellikler sayesinde daha temiz ve ilgi alanımıza hitap eden haber kaynağına sahip olacağız.