Ana sayfa Mobil Sony Akıllı Telefonlarında İstediğini Alamadı

Sony Akıllı Telefonlarında İstediğini Alamadı

PAYLAŞ

Teknoloji alanında en başarılı firmalardan biri olarak bilinen Sony, son dönem teknolojilerine de ayak uydurabilmek için akıllı telefon teknolojilerine de giriş yapmıştı. Akıllı telefon alanında kendisine özel bir seri oluşturan ve Xperia serisi ile bu alanda adını duyurmayı başaran Sony, geçtiğimiz senede de bir hayli ürün satışı gerçekleştirmeyi başarmıştı. Xperia ile geçen sene istediği rakamlara ulaşan Sony bu sene ise beklenenin çok daha altında kalarak şok etti.

Düşüş %60 Oranında

Elde edilen son verilerle beraber Xperia’nın bu dönem cihaz satışları verilerinde bir hayli düşüş yaşadığını da söylemek gerekiyor. Özellikle Xperia Z serisinde düşüş yaşayan firmanın 2016 3.çeyrek verilerinde yaşadığı düşüş ise tam %60 civarında olduğu belirtildi. 7 milyonun üzerinde satış yaparken bu sene bu satış oranlarını 3 milyon bandına kadar düşüren Sony’nin gelirleri de akıllı telefon olarak baktığımız zaman bir hayli düştü.

Oyun Konsolu Kurtarıyor

Her ne kadar akıllı telefon pazarında ciddi oranda bir düşüş olduğu belirtilse de bunun dışında Sony’nin ayakta durmasını sağlayan yeni nesil oyun konsollarında da ciddi bir artış olduğu gözlemlendi. Bu şekilde satış oranlarını bir hayli arttıran firmanın ilerleyen dönemlerde akıllı telefon serisi yerine daha çok oyun alanında mı ilerleyeceği de merak konusu. Fakat böyle devam ederse Xperia serisi ağır bir darbe alacak gibi.