Ana sayfa Bilim & Teknik Microsoft İşten Çıkarmalara Başladı

Microsoft İşten Çıkarmalara Başladı

PAYLAŞ

Yazılımın dev merkezlerinden biri olarak gösterilen Microsoft, her geçen gün biraz daha büyüme göstermeye başladı. Özellikle bilgisayar sistemleri için geliştirdikleri işletim sistemleriyle bir adım öne çıkmaya başlayan Microsoft son olarak en güncel serisi Windows 10 işletim sistemiyle kullanıcıların karşısına çıkmış ve hatırı sayılır da bir başarı elde etmişti. Yazılım devinin tabi ki tek bombası da Windows işletim sistemi değil. Bunun dışında dünyaca ünlü şirketin son döneme oyun konsolu ve akıllı telefon pazarında da kendisini göstermeye başladığını biliyoruz. Fakat dev firma yazılım alanında elde ettiği başarıyı ne yazık ki bu alanlarda da aynı seviye de elde edemedi. Belki oyun konsolu kısmını buna dahil etmek doğru olmaz ama akıllı telefonlar sınıfı için bu durum aynen geçerli.

Nokia Satın Alınmıştı

Tabi bu durumda Microsoft’un pazara giriş yaparken zaten akıllı telefon alanında zor günler geçirdiği bilinen Nokia’yı tercih etmesi de oldukça etkili oldu. Nokia’nın akıllı telefon pazarında oluşturduğu “yetersiz” algısını bir türlü kırmayı başaramayan Microsoft, 2016 son verilerinde de satışlarında %50 düşüş yaşadığını açıkladı. Akıllı telefon alanında istenenler alınamayınca ise adımlar bir bir atılmaya başlandı.

3000 Kişi İşte Ayrıldı

Gelen bu haberlerin ardından Microsoft ilk kararını işten çıkarmalarla verdi. Alınan kararlarla beraber Nokia alanında çalışan tam 3000 kişinin işine son verildi. Akıllı telefon alanında büyük bir küçülmeye giden Microsoft’un bu hamlesinin ne gibi sonuçlara neden olacağı ise şimdilik merak konusu oldu.